Warszawski parkiet zaczyna wyrywać się z marazmu

05-04-2002, 17:14

Piątkowa sesja na parkiecie GPW zakończyła się wzrostami głównych indeksów. Notowania rozpoczęły się bez większych zmian, jednak w miarę sesji coraz większą przewagę zdobywał popyt. Szczególnie duże znaczenie ma wzrost obrotów, które w piątek zbliżyły się do 200 mln zł. Nie jest to dużo, lecz na tle ostatnich sesji wynik jest imponujący.

Uwaga rynku skupiła się na spółkach o największej kapitalizacji, które zaczęły korygować niedawne przeceny. Szczególnym popytem cieszyły się papiery TP SA, PKN Orlen i Pekao. Wśród blue chipów liderem wzrostów była TPSA, która zyskała 3,1 proc. Za zwyżkami akcji operatora stały pogłoski o porozumieniu operatora z NOM na warunkach korzystnych dla TP SA. NOM miałby wystawiać samodzielnie faktury, co może pomóc w odzyskaniu części utraconego rynku narodowego operatora. Pogłoski powinny wyjaśnić się w przyszłym tygodniu, co może wzmocnić wycenę spółki.

Akcje PKN Orlen zyskały 1,4 proc. Spółka traciła w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, gdy wygasł popyt wywołany dążeniem do zmiany zarządu. W piątek warszawski rynek z opóźnieniem zareagował na zwyżki cen ropy, dzięki którym może wzrosnąć marża płockiego koncernu.

W górę poszły kursy banków na czele z Pekao, BPH PBK i BZ WBK. Prawie 4 proc. zyskał kurs Pekao. Popyt na akcjach największego na GPW banku był duży, gdyż kupno na piatkowej sesji dało prawo do otrzymania dywidendy w wysokości 3,80 zł na akcję.

Po porannym spadku nieznacznie wzrosła wycena KGHM. Za początkową przeceną koncernu miedziowego stał depozytariusz GDR-ów Bankers Trust Company, który zmniejszył swoje zaangażowanie w kapitale akcyjnym KGHM o 2 proc. do 14,67 proc. Poza sprzedażą akcji przez inwestorów zagranicznych, negatywnie na kurs wpłynęły informacje o zaległościach podatkowych spółki. Jednak wysoki poziom cen miedzi oraz program redukcji kosztów powstrzymał spadek akcji koncernu. Rynek nie zdyskontował jeszcze zmniejszenia inwestycji w Telefonię Dialog.

Ponad 5 proc. zyskały akcje Impexmetalu. Rynek pozytywnie odebrał zmiany w zarządzie spółki. W czwartek RN powołała nowy trzyosobowy zarząd w składzie: Jerzy Kamiński oraz Ewa Czarnecka-Bossak i Krzysztof Adamski.

Wzrost indeksów, połączony ze wzrostem obrotów jest dobrym prognostykiem na nadchodzący tydzień. Jednak dobre nastroje mogą być krótkotrwałe. Zbliża się termin publikacji wyników finansowych nad Wisłą, co znacząco ograniczy popyt. Wszystko wskazuje na to, ze polskie spółki będą miały jeszcze gorsze raporty finansowe niż ich zachodnie odpowiedniki.

Piątkowa sesja była ostatnią, która kończy się przed otwarciem giełd amerykańskich – w weekend Amerykanie przechodzą na czas letni.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Warszawski parkiet zaczyna wyrywać się z marazmu