Warszawski rynek akcji znowu dopadł marazm

Pawe¬ Kubisiak
opublikowano: 27-05-2002, 00:00

Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się niewielkimi wzrostami, które szybko zostały zniwelowane przeceną akcji Telekomunikacji Polskiej. Przez całą sesję indeksy pozostawały na poziomie zbliżonym do czwartkowego zamknięcia. Poza zwiększoną podażą akcji TP SA, której wycena spadła o 5,4 proc., aktywność inwestorów była niewielka. Pozostałe blue chipy notowały niewielkie zwyżki, dzięki czemu sesja zakończyła się kosmetycznymi zmianami indeksów.

Podaż na TP SA pojawiła się po informacji Banku Gospodarki Żywnościowej o planowanej sprzedaży pakietu akcji operatora. Resort skarbu już potwierdził, że przekaże bankowi 14 mln akcji operatora, co stanowi 1 proc. kapitału spółki. Rząd informował też, że akcjami TP SA dokapitalizuje Bank Gospodarstwa Krajowego i Agencję Rozwoju Przemysłu.

Poza wyprzedażą TP SA na rynku działo się niewiele. Elektrim kontynuował spadki po wypowiedzeniu umowy kredytowej Elektrowni Pątnów przez konsorcjum banków. Wpływ tej decyzji na sytuację i wycenę Elektrimu może być znaczący. Koncern ma zobowiązania inwestycyjne podjęte w procesie prywatyzacyjnym ZE PAK i może zostać zmuszony do wyprzedaży udziałów energetycznych, gdy nie będzie w stanie ich dalej finansować. Sytuacja stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie części energetycznej koncernu.

Pozostałe blue chipy notowały niewielkie wzrosty, dzięki czemu indeksy nie zanotowały głębszej przeceny. Zwyżki przeważały w sektorze technologicznym, któremu pomogły dobre wieści z Europy i USA. Wzrostom towarzyszyły niewielkie obroty, przez co sesja nie wniosła nic nowego do obrazu rynku.

Pozytywnym bohaterem sesji był BIG BG, który zarobił prawie 5 proc. Bank kontynuował zwyżki po informacji o włączeniu jego akcji do struktury indeksu WIG 20. Fundusze budują swój portfel w oparciu o WIG 20, więc mogą nadal kupować akcje banku. Dodatkowo wycenę banku wzmocniła decyzja PZU o przeznaczeniu na dywidendę 202,9 mln zł, czyli 30 proc. zysku spółki za 2001 r. Decyzja oznacza, że Skarb Państwa otrzyma około 111 mln zł, Eureko — 44 mln zł, a BIG BG około 20 mln zł.

Nie licząc TP SA i BIG BG sesja przebiegła bardzo spokojnie, utrzymując obroty nieznacznie powyżej poziomu ostatnich dni. Inwestorzy nie spieszyli się z decyzjami w związku z przedłużonym weekendem w USA. W poniedziałek giełdy na Wall Street będą zamknięte z powodu święta Pamięci Narodowej (Memorial Day), co skłania europejskich inwestorów do dużej ostrożności. Tym bardziej że wciąż budzą obawy zapowiedzi ataków terrorystycznych i napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie.

Sytuacji nie zmieniła opublikowana w końcówce sesji korekta wzrostu amerykańskiego PKB do 5,6 proc., czyli gorzej od oczekiwań, oraz ujemne otwarcie sesji w USA. Początek przyszłego tygodnia zapowiada się również niemrawo, rynek może drgnąć dopiero po wtorku, gdy Wall Street wznowi notowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Pawe¬ Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Warszawski rynek akcji znowu dopadł marazm