Warszawski rynek biurowy bije rekordy

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 20-01-2016, 22:00

Wbrew oczekiwaniom spada poziom niewynajętej powierzchni. Takiego popytu na biura w stolicy jeszcze nie było.

Na koniec grudnia 2015 r. w Warszawie było ponad 4,6 mln mkw. biur. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy deweloperzy oddali do użytku około 277 tys. mkw. — wynika z danych Polish Office Research Forum. Najwięcej — 91,4 tys. mkw. — trafiło na rynek w trzecim kwartale. Największe inwestycje zakończone w minionym roku to Postępu 14 (34,3 tys. mkw.), Royal Wilanów (29,8 tys. mkw.), Spektrum Tower (27,3 tys. mkw.) i Domaniewska Office Hub (27 tys. mkw.). Nie próżnowali nie tylko deweloperzy, ale również najemcy,którzy wynajęli 834 tys. mkw. — o 36,3 proc. więcej niż przed rokiem.

Warsaw Spire to największy kompleks biurowy powstający w Warszawie. Jego łączna powierzchnia wyniesie 100 tys. mkw. Dwa niższe budynki zostały oddane do użytku, a w maju zakończy się budowa 220-metrowego wieżowca.
Zobacz więcej

NA FINISZU:

Warsaw Spire to największy kompleks biurowy powstający w Warszawie. Jego łączna powierzchnia wyniesie 100 tys. mkw. Dwa niższe budynki zostały oddane do użytku, a w maju zakończy się budowa 220-metrowego wieżowca. ARC

— Zarówno całkowity popyt, jak i absorpcja netto, która osiągnęła poziom 280 tys. mkw., były rekordowe — mówi Piotr Capiga, negocjator w dziale powierzchni biurowych Cushman & Wakefield. Bardzo duże zainteresowanie najmem powierzchni biurowych przełożyło się na spadek pustostanów w całym mieście. Na koniec roku ich poziom wyniósł 12,3 proc. wobec 13,3 proc. w 2014 r. Oznacza to, że 571 tys. mkw. biur było dostępnych do wynajęcia od zaraz. W centrum niewynajęte pozostało 13,3 proc. zasobów (15,2 proc. w 2014 r.), a poza nim 11,8 proc. (spadek z 12,4 proc.)

— W budowie jest aż 600 tys. mkw. biur, co mimo spadku pustostanów i dużego popytupowoduje obniżkę czynszów. Średnie wywoławcze czynsze bazowe kształtowały się w ostatnich miesiącach w przedziale 19,5-22,5 EUR/ mkw. w centrum miasta za powierzchnię w nowym budynku klasy A. Stawki w lokalizacjach poza centrum są bardzo zróżnicowane i wynoszą od 12,5 do 16,5 EUR/mkw. — mówi Marcin Sabowicz, dyrektor w dziale powierzchni biurowych Colliers International. W ciągu dwóch latach w Warszawie może przybyć nawet 1 mln mkw. biur. Oczywiście decyzje o uruchomieniu kolejnych projektów będą zależały od sytuacji na rynku. Niemniej druga połowa 2015 r. pokazała, że warszawski rynek rozwija się dynamicznie.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy