Warszawskie biura potaniały

opublikowano: 03-04-2017, 22:00

Firma CBRE opublikowała coroczny ranking kosztów najmu biur w 121 najbardziej atrakcyjnych miejscach na świecie.

Po raz kolejny zestawienie otwiera centralna dzielnica Hongkongu, w której za miesięczny najem mkw. trzeba średnio zapłacić 220 euro. Drugie miejsce zajęła pekińska ulica Finansowa, gdzie mkw. miesięcznie kosztuje 149 euro. Trzecie miejsce ponownie zajął Hongkong, tym razem reprezentowany przez Central Business District — 130 euro za mkw. na miesiąc. Pierwszą piątkę zamyka dzielnica West End w Londynie — 121 euro za mkw. miesięcznie. Warszawa uplasowała się na 78 miejscu, co oznacza spadek kosztów najmu biur o 2,1 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Tymczasem łączne koszty najmu biur we wszystkich najlepszych lokalizacjach na świecie urosły przez rok o 2,3 proc. Najbardziej zdrożały biura w regionie EMEA (3,7 proc.). 30 z 56 tamtejszych rynków zaliczyło wzrost kosztów najmu najatrakcyjniejszych powierzchni. Specjaliści z CBRE podkreślają, że wzrost stawek w Europie jest wynikiem przede wszystkim ograniczonej podaży przy bardzo wysokim popycie. Szczególnie znaczące podwyżki odnotowano m.in. w Sztokholmie, Berlinie i Dublinie. Piąta w zestawieniu londyńska dzielnica West End zaliczyła roczny spadek stawek aż o 6,3 proc., co było skutkiem zmniejszenia aktywności inwestorów wystraszonych Brexitem. Również z powodu zawirowań politycznych spadły stawki najmu biur w Stambule i to aż o 11,1 proc.

— Duża konkurencja na rynku biurowym w centrum Warszawy powoduje nacisk na czynsze za najlepsze powierzchnie, stąd spadek stawek w stolicy. Popyt jest tak duży, że to, co powstaje, jest natychmiast wchłonięte. W kolejnych dwóch latach tendencja spadkowa stawek może się odwrócić, jeśli popyt się nie zmniejszy, a wiele wskazuje, że tak się nie stanie, m.in. wskutek Brexitu, który spowoduje przenoszenie się firm z branży outsourcingowej na nowe rynki, m.in. warszawski — komentuje Łukasz Kałędkiewicz, starszy dyrektor w dziale usług doradztwa transakcyjnego CBRE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu