Warszawskie śmieci do poprawki

ANP
opublikowano: 04-06-2013, 16:44

Miasto musi gruntownie zmienić specyfikację przetargową. Skarżące firmy triumfują.

Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) nakazała Warszawie poprawić specyfikację przetargową. I to gruntownie.

None
None

– Wszystkie cztery odwołania zostały uwzględnione i nakazano zamawiającemu modyfikację specyfikacji zamówienia – mówi Małgorzata Stręciwilk, rzeczniczka KIO.

Prywatne firmy zarzucały zamawiającemu uprzywilejowanie w przetargu samorządowego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania (MPO).

– KIO przyznała skarżącym rację. Gdyby było inaczej, to by znaczyło, że tylko MPO mogłoby startować w przetargu (wymóg dysponowania miejscami na składowiska – red.). Była to próba stworzenia monopolu. Nie taka była intencja ustawy o czystości i porządku w gminach – mówi Jean–Michel Kaleta, prezes Sita Polska.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z orzeczenia. Przeforsowaliśmy najważniejsze sprawy. Chodziło o określenie maksymalnej ilości odpadów do odbioru oraz proporcjonalność kar i win. Poza tym KIO nakazała, by w ocenie kryteriów ofert uwzględniano hierarchię postępowania z odpadami. Chodzi o to, by firmy odzyskujące odpady dostały więcej punktów niż te, które śmieci jedynie składują – mówi Monika Byśkiniewicz, współwłaścicielka firmy Byś.

Według Dariusza Matlaka, prezesa Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, warunki przetargu nie mogły się ostać w tej wersji.
– Nowy system zakładał premiowanie firm, które inwestowały przez lata w instalacje przetwarzania odpadów, a nie te, co składowały odpady. W tym przetargu inwestujące firmy zostałyby wykluczone i groziło im bankructwo – mówi Dariusz Matlak.
Podkreśla, że Warszawa (i wiele innych miast) przespała terminy wdrożenia nowego systemu (ma ruszyć 1 lipca) i teraz powinna poszukać planu B.

Na razie nie wiadomo czy przetarg będzie unieważniony czy też jego warunki zostaną poprawione. Miasto poda szczegóły na konferencji prasowej. [ANP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane