Warta obniżyła kurs własnych akcji

Michał Kobosko
opublikowano: 12-08-1999, 00:00

Warta obniżyła kurs własnych akcji

Sprzedaż niewielkiego pakietu akcji Warty dokonana tydzień temu na giełdzie przez jej spółkę zależną, doprowadziła do drastycznego spadku kursu akcji towarzystwa. Analitycy zastanawiają się, czy nie było to celowe działanie Jana Kulczyka, głównego właściciela Warty.

Warta ujawniła, że 5 i 6 sierpnia jej spółka zależna Warta CULTUS sp. z o.o. „zrealizowała zysk z inwestycji kapitałowej”, sprzedając na giełdzie 16 tys. akcji firmy matki. Ten pakiet daje jedynie 0,26 proc. głosów, ale wobec niskiej płynności akcji Warty transakcja musiała wpłynąć na notowania towarzystwa. W czasie fixingu we wspomniane dwa dni właściciela zmieniło łącznie 27 tys. akcji, a ich kurs (po blisko miesięcznym wzroście) spadł ze 112,5 zł do 97 zł (o 13,8 proc.).

Analitycy spekulowali wówczas, że przyczyną spadku były straty Warty w II kwartale (4,2 mln zł) i przeciągające się negocjacje w sprawie przejęcia Polisy.

Nie wiadomo, dlaczego w tej sytuacji spółka Warty sprzedawała akcje i doprowadziła do spadku notowań. Nasi rozmówcy z biur maklerskich wykluczają, że było to działanie amatorskie. Prawdopodobnie chodziło o celowe obniżenie wyceny firmy.

Zdaniem analityków, jedynym inwestorem, który mógł na tym skorzystać, był Jan Kulczyk. Po pierwsze, 6 sierpnia zrealizował on opcję kupna 16,9 proc. akcji Warty, w wyniku czego powiększył swój stan posiadania do blisko 50 proc. Po drugie, poznański biznesmen pozostaje głównym kandydatem do przejęcia 19,8 proc. akcji należących do Skarbu Państwa. Ich wartość jest ściśle skorelowana z wyceną giełdową. MK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Warta obniżyła kurs własnych akcji