Warto hołubić przedsiębiorcę

WK, MK, RFA
opublikowano: 14-01-2011, 00:00

Kolejne gale Filarów Polskiej Gospodarki są okazją do przełamywania stereotypów, które utrudniają porozumienie samorządów i biznesu.

Biznes i samorząd powinny mówić tym samym językiem

Kolejne gale Filarów Polskiej Gospodarki są okazją do przełamywania stereotypów, które utrudniają porozumienie samorządów i biznesu.

Czwartkowa gala Filarów Polskiej Gospodarki w Krakowie zgromadziła samorządowców i przedsiębiorców aż z czterech województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Była okazją nie tylko do wręczenia pamiątkowych dyplomów i statuetek, przyznawanych w konkursie organizowanym przez "Puls Biznesu", ale również do dyskusji na temat modelu współpracy biznesu z samorządami lokalnymi.

O laureatach…

Zwycięzca małopolskiego rankingu Filarów Polskiej Gospodarki — firma Wolimex, to prawdziwy budowlany konglomerat. Należące do Eugeniusza Wojaka przedsiębiorstwo wydobywa i uszlachetnia kruszywa, wytwarza prefabrykaty z betonu, buduje sieci wodociągowe i kanalizacyjne, wykonuje usługi budowlane, a nawet wynajmuje maszyny. Drugie miejsce w województwie przypadło Przedsiębiorstwu Produkcji Lodów Koral, a trzecie, równie popularnemu producentowi okien — firmie Fakro.

Czołówkę podkarpackich Filarów stanowią producent mebli biurowych — Nowy Styl, dostawca rozwiązań informatycznych — firma Asseco i WSK PZL Rzeszów, produkujące komponenty dla przemysłu lotniczego.

Pierwsze miejsce w śląskim rankingu przypadło Raciborskiej Fabryce Kotłów Rafako. Druga była Jastrzębska Spółka Węglowa, zaś trzeci — należący do Grupy Żywiec Browar w Żywcu.

W Świętokrzyskiem pierwsze miejsce zajęła firma Rolmet — dystrybutor paliw, wyrobów hutniczych i materiałów budowlanych. Drugi był MAN Bus, który w Polsce montuje oraz dystrybuuje pojazdy marki MAN. Trzecie miejsce zajął natomiast Pilkington Polska — producent i dystrybutor szkła płaskiego i laminowanego.

… i o współpracy

Uczestniczący w gali samorządowcy zwracali uwagę, że władze wielu gmin nauczyły się już przyciągać inwestorów i współpracować z nimi.

— Rolą samorządu jest stwarzanie dobrego klimatu wokół przedsiębiorczości. Firmy muszą czuć się potrzebne, ważne, a nawet hołubione. Wtedy jest duża szansa, że zechcą na danym terenie inwestować i tworzyć miejsca pracy — mówił Marcin Pawlak, burmistrz miasta i gminy Dobczyce.

Na jej terenie działa strefa przemysłowa, do której udało się przyciągnąć już 11 firm — m.in. cukierniczy Wawel.

Tymczasem Jacek Pilch, właściciel firmy Ceramika Pilch, stwierdził, że biznesowi wystarczy. jeśli samorząd nie przeszkadza.

— Jednak na włodarzy naszej gminy nie mogę narzekać, bo patrzą przychylnym okiem na każdą działalność biznesową, która służy lokalnej społeczności — mówi Jacek Pilch.

Jak wybieraliśmy Filary Polskiej Gospodarki

W ogólnopolskim badaniu, przeprowadzonym przez firmę Pentor, poprosiliśmy przedstawicieli każdej polskiej gminy i każdego powiatu — łącznie ponad 2700 jednostek samorządu — o wskazanie trzech firm z ich regionu, które pełnią ważną rolę społeczno-ekonomiczno-gospodarczą. Uzyskaliśmy ponad 2200 ankiet z nominacjami z całej Polski. Samorządowców pytaliśmy o jakość współpracy wskazanych przedsiębiorstw z JST w takich dziedzinach, jak:

kontrybucja w lokalnych finansach — "płatnik podatków lokalnych"

wspieranie rynku pracy — "tworzenie miejsc pracy i staży"

integrowanie środowisk lokalnych poprzez m.in. wspieranie działań kulturalnych, oświatowych, sportowych

Każda z firm uzyskała oceny w siedmiu kategoriach:

łączna liczba wskazań firmy ("A")

wskazania firmy na 1 miejscu ("B")

wskazania firmy na 2 miejscu ("C")

wskazania firmy na 3 miejscu ("D")

ocena w kategorii "płatnik podatków lokalnych" ("E")

ocena w kategorii "wspierający rynek pracy" ("F")

ocena w kategorii "działający dla społeczności" ("G")

Każdej z ocen w kategoriach przypisaliśmy wagi (sumujące się do 100)

A — 45 (W1)

B — 10 (W2)

C — 5 (W3)

D — 1 (W4)

E — 13 (W5)

F — 13 (W6)

G — 13 (W7)

Ocena zbiorcza wyliczana była według wzoru:

X = (A x W1) + (B x W2) + (C x W3) + (D x W4) + (E x W5) + (F x W6) + (G x W7)

Najwyższa ocena zbiorcza w każdym województwie oznaczała 100 punktów, a pozostałe, niższe były wyliczane proporcjonalnie do najwyższej oceny.

Z badania wyłoniliśmy 160 firm, po 10 z każdego województwa. 16 finalistów z pierwszych miejsc otrzymuje tytuł "Filar Polskiej Gospodarki".

Zapraszamy

na następne gale regionalne, podczas których nagrodzimy zwycięskie firmy

18 stycznia Wrocław — woj. dolnośląskie, opolskie

19 stycznia Poznań — woj. lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie

20 stycznia Białystok — woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie

Samorządowcy o zwycięzcach rankingu

Jan Puchała

starosta powiatu limanowskiego

Wolimex zawdzięcza sukces właścicielowi — Eugeniuszowi Wojakowi. To człowiek bardzo pracowity, perfekcjonista, wszystko, za co się bierze, jest idealnie zrobione. Nic dziwnego, że udało mu się tak rozwinąć Wolimex z małego, lokalnego przedsiębiorstwa. Należy do ludzi, którzy osiągnęli sukces wyłącznie dzięki ciężkiej pracy. Poza tym, ma świetne wyczucie rynku, taki szósty zmysł. Potrafi szybko dostosować firmę do wymagań klientów i świadczyć nowe usługi. Jest też dobrym pracodawcą, szanuje swoją załogę, a ona szanuje jego. Kiedyś z własnej kieszeni zapłacił za operację oczu i leczenie pracownika, co potwierdza, jak ważni są dla niego ludzie. Chcielibyśmy ściślej współpracować z Wolimeksem, jednak usługi firmy są drogie. Całkowicie to rozumiem, bo za jakość trzeba zapłacić. Niestety, polskie prawo wymusza na nas wybór najtańszych ofert w przetargach. Ten problem dotyczy całego kraju, dlatego będziemy się starać o zmianę tych przepisów.

Piotr Przytocki

prezydent Krosna

Nowy Styl jest jedną z najważniejszych firm w naszym regionie. Firma prowadzi działalności na szeroką skalę, dlatego jej zakłady są rozsiane w Polsce i poza jej granicami. Nowy Styl to także jeden z naszych największych podatników. Zatrudnia wiele tysięcy ludzi. Dla regionu firma jest tym ważniejsza, że współpracują z nią inne, mniejsze przedsiębiorstwa. Nowy Styl działa również na rzecz naszej społeczności lokalnej, uczestnicząc w wielu akcjach społecznych, czy wspierając Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Krośnieńskiego. Pomaga także w kontaktach z Ukrainą. Mało kto wie, że współwłaściciel firmy, Jerzy Krzanowski, jest honorowym konsulem Ukrainy.

Mirosław Lenk

prezydent Raciborza

Raciborska Fabryka Kotłów (Rafako) powstała w latach 50. XX wieku, jako jedna z pierwszych fabryk stworzonych po wojnie. Można powiedzieć, że firma rozwijała się razem z miastem. Chyba nie ma osoby w Raciborzu, która nie znałaby pracownika Rafako. Sam mam tam wielu znajomych. Nie dziwi więc, że przedsiębiorstwo jest silnie związane ze społecznością lokalną. Rafako uczestniczy w wielu akcjach społecznych, sponsoruje drugoligową drużynę siatkówki. Wcale się nie dziwię, że fabryka znalazła się tak wysoko w rankingu. Po pierwsze dlatego, że to profesjonalny pracodawca, dostarczający swe produkty i usługi przede wszystkim za granicę. Firma szeroko wykracza swoim zasięgiem poza granice Raciborza. Dla miasta Rafako to także największy płatnik podatków lokalnych.

Adam Hajduk

starosta powiatu raciborskiego

O sile Rafako świadczy to, że przetrwała wiele zawirowań w gospodarce i powódź w 1997 roku nie pogarszając jakości pracy, a wręcz się rozwijając. Prawdopodobnie produkty spółki są liderem na rynku europejskim. Sukcesu firmy należy upatrywać także w świetnym zarządzaniu. Mają znakomite wyczucie koniunktury, co owocuje ciągłym rozwojem. Sponsorowała przecież Justynę Kowalczyk jeszcze zanim zaczęła odnosić sukcesy. Warto zaznaczyć, że wraz z firmą otworzyliśmy szkołę kształcącą osoby chcące pracować w tej branży. Szkoła zapewnia podstawy teoretyczne, a firma pozwala uczniom na praktyki, dzięki czemu nie zdobywają wyłącznie suchej wiedzy. Najważniejsze jest jednak to, że każdy absolwent tej szkoły, jeśli chce, dostaje propozycję pracy w Rafako.

Jan Nowak

starosta powiatu kaźmierskiego

Rolmet jest bardzo solidną firmą. Zatrudnia najwięcej pracowników w powiecie, jest także naszym największym podatnikiem. Rozwinął się z niewielkiego przedsiębiorstwa w potężną firmę. Moim zdaniem, to zasługa profesjonalnego sposobu zarządzania i solidności przy wykonywaniu zleceń. Dodatkowo Rolmet wspiera wiele lokalnych inicjatyw społecznych, na przykład Kaźmierski Ośrodek Sportu, miejscowe imprezy, dożynki, czy wystawę koni, którą rok rocznie organizujemy. Prawdę mówiąc, ciężko powiedzieć, w jakich akcjach społecznych w powiecie Rolmet nie uczestniczy.

Waldemar Trzaska

burmistrz Kazimierzy Wielkiej

Rolmet jest bardzo ważną firmą w naszej miejscowości i regionie. Wielu mieszkańców Kazimierzy Wielkiej znajduje zatrudnienie właśnie w tym przedsiębiorstwie. Rolmet dostarcza wielu niezbędnych produktów rolnikom i mniejszym przedsiębiorstwom. Z pewnością jednym z czynników, które wpłynęły na jego sukces jest zdrowe podejście do biznesu i różnorodność oferowanych towarów i usług. Rolmet regularnie uczestniczy w lokalnych akcjach społecznych, między innymi przy organizacji wyścigu kolarskiego, w którym udział bierze jeden z właścicieli i kolarska drużyna Rolmetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK, MK, RFA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu