Wartość amerykańskich spółek spadła o 1,25 bln USD

opublikowano: 06-02-2018, 07:09
aktualizacja: 06-02-2018, 07:12

Najgorszy dzień na giełdach w USA od sześciu i pół roku zakończył się spadkiem wartości notowanych na nich spółek o łącznie 1,25 bln USD.

Najbardziej dramatyczna była w poniedziałek przecena średniej Dow Jones. Indeks blue chipów w pewnym momencie tracił prawie 1600 pkt. (6,3 proc.), najwięcej w historii. Na zamknięciu jego wartość spadała o 1175 pkt. Poniedziałkowe minimum średniej Dow Jones sprowadziło ją w obszar technicznej korekty, bo strata indeksu od 52-dniowego maksimum z 26 stycznia przekroczyła 10 proc. Na zamknięciu było to 8,5 proc.

Spośród amerykańskich blue chipów o ponad 10 proc. tańsze niż w ubiegłym tygodniu są akcje koncernu naftowego Chevron, a także działających w segmencie ochrony zdrowia spółek Johnson & Johnson i Pfizer.

Spadek średniej Dow Jones i strata przez S&P500 4,1 proc. wartości w poniedziałek zmniejszyły kapitalizację amerykańskich spółek do ok. 29 bln USD. Analitycy zwracają uwagę, że poniedziałkowa przecena anulowała cały wzrost wartości spółek giełdowych w USA, który nastąpił po uchwaleniu przez amerykański Kongres reformy obniżającej podatki dla firm. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu