Washington Post: Koszty wojny w Iraku stale rosną

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-04-2006, 09:18

Roczne wydatki na wojnę w Iraku będą w tym roku  dwukrotnie większe niż w 2003 r., roku inwazji na ten kraj, i po uwzględnieniu inflacji, przewyższają już roczne koszty wojny w Wietnamie - pisze czwartkowy "Washington Post".

Roczne wydatki na wojnę w Iraku będą w tym roku  dwukrotnie większe niż w 2003 r., roku inwazji na ten kraj, i po uwzględnieniu inflacji, przewyższają już roczne koszty wojny w Wietnamie - pisze czwartkowy "Washington Post".

Powołując się na najnowszy raport Służby Badawczej Kongresu, dziennik  podaje, że o ile w pierwszym roku wojny rząd USA wydał na nią 48 miliardów dolarów, w 2004 r. - 59 mld dolarów, a w 2005 r. już 81 mld dolarów. W 2006 r. - jak się przewiduje - wydatki osiągną 94 mld dolarów.

Łącznie na wojnę w Iraku i Afganistanie wydaje się obecnie prawie 10 miliardów dolarów miesięcznie, o 1,8 mld dolarów więcej niż w ubiegłym roku.

Na wojnę w Wietnamie wydawano w latach 1964-1972 średnio 61 miliardów dolarów rocznie (w przeliczeniu na dzisiejszą siłę nabywczą amerykańskiej waluty), a więc znacznie mniej niż obecnie na wojnę w Iraku.

Administracja chce uzyskać od Kongresu fundusze na dalsze prowadzenie wojny w Iraku i Afganistanie, przeznaczając 72,4 mld dolarów na ten cel w projekcie ustawy o wydatkach nadzwyczajnych, który ma być dyskutowany w przyszłym tygodniu w Senacie.

Pentagon nie przewidywał tak dużych wydatków. Wzrosły one głównie wskutek rosnących kosztów remontu sprzętu i zastępowania zużytego nowym.

Tomasz Zalewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Washington Post: Koszty wojny w Iraku stale rosną