Wasilewska-Trenkner: wysoki wzrost nie oddala podwyżek stóp

(Marek Druś)
opublikowano: 30-11-2006, 11:51

Tak duży wzrost gospodarczy stwarza zagrożenie, że ceny będą rosnąć szybciej niż zakładano wcześniej, uważa Halina Wasilewska-Trenkner.

Wysoki wzrost gospodarczy w trzecim kwartale i związane z nim zagrożenia dla inflacji nie oddalają terminu podwyżek stóp procentowych - poinformowała PAP w czwartek Halina Wasilewska-Trenkner z RPP.

"Z punktu widzenia inflacji, tak dobry wzrost gospodarczy stwarza zagrożenie, że ceny będą rosnąć szybciej niż zakładano wcześniej, choć oczywiście nie przełoży się to na natychmiastowy wzrost inflacji" - powiedziała w rozmowie z PAP członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Halina Wasilewska-Trenkner.

W czwartek GUS podał, że PKB w trzecim kwartale PKB wzrósł o 5,8 proc. wobec 5,5 proc. w drugim kwartale. Popyt krajowy wzrósł o 6,1 proc. rok do roku, inwestycje o 19,8 proc. rok do roku, a spożycie indywidualne o 5,5 proc.

"Na pewno takie dane nie oddalają podwyżek stóp procentowych, mimo że najbliższe miesiące mogą przynieść nieco wolniejszy wzrost inflacji" - podsumowała członkini RPP.

Zdaniem członka RPP Dariusza Filara "presja inflacyjna działa w gospodarce, ale w ocenie RPP nie jest na tyle duża aby zmieniać stopy".

W listopadzie RPP nie zmieniła stóp procentowych i główna stopa NBP nadal wynosi 4 proc.

RPP nie zmieniła stóp w listopadzie, bo uznała, że zagrożenie dla inflacji w 2008 roku nie jest na tyle pewne, ale rynek prawidłowo oczekuje podwyżek stóp, które będą dokonywane krokami po 25 punktów bazowych - powiedział w Radiu Pin Dariusz Filar, członek RPP.

Jego zdaniem, gdyby doszło do podwyżek stóp, to RPP zdecyduje się na działanie małymi krokami.

"Osiągnęliśmy taki poziom stabilizowania inflacji w Polsce, że możemy poruszać się krokami, tymi podstawowymi, czyli 25 punktów bazowych. Natomiast, ile takich kroków musiałoby być podjętych i jak one miałby być rozłożone w czasie, to jest otwarte pytanie" - podkreślił.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wasilewska-Trenkner: wysoki wzrost nie oddala podwyżek stóp