Watykan: Stan zdrowia papieża jest bardzo ciężki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-04-2005, 07:59

Stan zdrowia papieża Jana Pawła II w piątek rano pogorszył się i jest bardzo ciężki - podał rzecznik watykański Joaquin Navarro-Valls. Jan Paweł II "gaśnie pogodnie" - powiedział w piątek w Watykanie kardynał Andrzej Maria Deskur, przyjaciel papieża.

Stan zdrowia papieża Jana Pawła II w piątek rano pogorszył się i jest bardzo ciężki - podał rzecznik watykański Joaquin Navarro-Valls.  Jan Paweł II "gaśnie pogodnie" - powiedział w piątek w Watykanie kardynał Andrzej Maria Deskur, przyjaciel papieża.

Do Watykanu przybył w piątek rano papieski wikariusz dla diecezji Rzymu kardynał Camillo Ruini. Włoskie agencje prasowe informując o tym podkreślają, że zgodnie z konstytucją apostolską Jana Pawła II Universi Dominici Gregis z 1996 roku, o śmierci papieża ma powiadomić lud rzymski wikariusz Rzymu.

Z całego świata do Rzymu przybywają kardynałowie, by na miejscu śledzić przebieg kryzysu zdrowotnego Jana Pawła II - poinformowały w piątek włoskie agencje prasowe.  

Jak się podkreśla, nie oznacza to jednak, że purpuraci zostali oficjalnie wezwani, ale że przyjeżdżają z własnej inicjatywy.

W Watykanie zapowiedziano opublikowanie w piątek koło południa nowego komunikatu na temat stanu Jana Pawła II.

W związku z ciężką chorobą papieża włoskie partie polityczne odwołały zaplanowane na najbliższe dni manifestacje przed wyborami samorządowymi, które odbędą się w 14 regionach kraju 3 i 4 kwietnia. Jednocześnie włoskie MSW na razie wykluczyło możliwość odwołania wyborów.    

W czwartek Ojciec Święty dostał wysokiej gorączki z powodu infekcji dróg moczowych. Doszło do zakażenia krwi i następnie kryzysu kardiologicznego - podał rano w piątek w pierwszym komunikacie watykański rzecznik. "Ojcu Świętemu natychmiastowej pomocy udzieliła ekipa medyczna, znajdująca się w apartamentach papieskich. Uszanowano wolę Ojca Świętego, który chciał pozostać w swych apartamentach" - powiedział Navarro-Valls.

"Wczoraj (w czwartek) po południu nastąpiła przejściowa stabilizacja objawów klinicznych, jednakże w następnych godzinach doszło do negatywnego zwrotu" - podał.

Rzecznik potwierdził, że w czwartek wieczorem papieżowi udzielono sakramentu namaszczenia chorych.

Navarro-Valls dodał, że Jan Paweł II jest przytomny i spokojny, ma jasny umysł. Mimo swego stanu, o godzinie 6.00 rano w piątek odprawił mszę świętą.

Przy papieżu cały czas czuwają jego osobisty lekarz Renato Buzzonetti oraz dwóch specjalistów od reanimacji i dwaj pielęgniarze. Jan Paweł II odmówił udania się do szpitala.

Jeszcze w piątek rano watykańskie radio podawało, że stan papieża Jana Pawła II stabilizował się. Wcześniej taką opinię przekazała włoska telewizja RAI, informując nad ranem o powolnej stabilizacji stanu zdrowia Ojca Świętego. RAI podawała, że papież dobrze reaguje na terapię antybiotykową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Watykan: Stan zdrowia papieża jest bardzo ciężki