Ważą się losy opodatkowania SKA

opublikowano: 26-10-2012, 00:00

Rządowa Rada Legislacyjna nie ma nic przeciwko temu, aby opodatkować SKA. Ale studzi zapał, aby to zrobić już 1 stycznia.

„Nie ma przeszkód, aby spółkę komandytowo-akcyjną (SKA) jako spółkę osobową w rozumieniu kodeksu spółek handlowych, ze względu na jej szczególne cechy wyodrębnić z zakresu spółek osobowych i opodatkować na odrębnych zasadach, takich jak spółki kapitałowe. Przemawia za tym także autonomiczny charakter regulacji prawno podatkowych” — czytamy w opinii Rady Legislacyjnej (RL) działającej przy premierze. Czekało na nią Ministerstwo Finansów (MF), by podjąć decyzje co do dalszych losów wspomnianych spółek. „Puls Biznesu” dowiedział się, że wczoraj opinii tej jeszcze resort nie otrzymał. W konsekwencji ministerstwo nie może na razie przesądzić, jaki przyjmie teraz harmonogram prac nad projektem zapowiadającym nadanie SKA statusu podatnika ani czy uda się ten plan wcielić w życie w zapowiadanym terminie, czyli 1 stycznia 2013 r.

Pisaliśmy już, że ten termin jest raczej nierealny. Zmiany w podatkach dochodowych mogą wejść w życie tylko z początkiem roku i pod warunkiem ich ogłoszenia do końca listopada. Szanse na spełnienie tego warunku maleją z dnia na dzień. Projekt wymaga korekt. Bo choć Rada Legislacyjna nie odrzuca planu opodatkowania SKA, to ma zastrzeżenia do trybu jego wdrożenia. Według projektu, 1 stycznia 2013 r. ma być pierwszym dniem roku podatkowego dla tych SKA, których dotychczas rok obrotowy nie pokrywał się z kalendarzowym. Pierwszy rok podatkowy rozpocznie się 1 stycznia i potrwa do końca przyjętego przez nią roku obrotowego, a więc krócej niż 12 miesięcy. RL stwierdza: wydaje się to niezgodne z ustawą o rachunkowości. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 miesięcy. W ocenie rady, zasadne wydaje się właściwe skoordynowanie projektowanych przepisów z prawem bilansowym. Rada zauważa też, że wprowadzenie nowych zasad w planowanym trybie może oznaczać naruszenie tzw. interesów w toku. I przywołuje orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, wskazujące, że interesy gospodarcze i finansowe muszą być zabezpieczone w sposób kategoryczny w tych wszystkich sytuacjach, w których ustawodawca wyznaczył pewien czas, w którym miało być możliwe prowadzenie przedsięwzięć według z góry ustalonych reguł gry.

„Może to zatem budzić zastrzeżenie co do konstytucyjności projektowanych rozwiązań. Zwłaszcza w odniesieniu do SKA powinny zostać one poprzedzone znacznie dłuższym vacatio legis” — konkluduje RL.

— Zmiany podatkowe o takiej randze nie mogą zaskakiwać podatników na dwa czy trzy miesiące przed początkiem roku podatkowego — przyznaje Mariusz Machciński, doradca podatkowy, partner Stone & Feather Tax Advisory. Według niego, opinia rady powinna ostudzić zapał ministerstwa do wprowadzania zmian w pierwotnym kształcie, a już na pewno powinna skłonić do opracowania przepisów przejściowych chroniących podstawowe prawa podatników.

557 Tyle SKA powstało w pierwszym półroczu 2012 r., w tym okresie działało łącznie 2100 SKA.

Rada wróży koniec SKA?

RL zwraca uwagę, że w efekcie wprowadzonych zmian komplementariusze w SKA zostaną opodatkowani na zasadach przyjętych dla spółek kapitałowych, lecz jednocześnie ponosić będą ciężar odpowiedzialności za dług, który nie obciąża akcjonariusza (ponoszą oni ryzyko charakterystyczne dla spółek osobowych). „Stąd też wydaje się, że realnym skutkiem projektowanych zmian będzie zanikanie tej formy prowadzenia działalności gospodarczej” — napisano w opinii rady. Ustawodawca podkreśla ponadto, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że w sytuacji, gdy konsekwencją projektowanej regulacji będzie przekształcenie SKA w inne formy prowadzenia działalności szacowany wzrost dochodów budżetu może okazać się niższy. MF szacuje ich wzrost w wysokości 260 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu