Ważny dzień dla funta

Bartosz Sawicki DM TMS Brokers
opublikowano: 21-03-2013, 00:00

Komentarz walutowy

Dane z rynku pracy, publikacja protokołu z posiedzenia Banku Anglii oraz prezentacja budżetu — środa obfitowała w wydarzenia, które przełożyły się na dużą zmienność w notowaniach funta szterlinga. Szczególnie istotny był brak wzrostu poparcia dla rozszerzenia wartości programu ilościowego luzowania z 375 do 400 mld GBP.

Na marcowym, podobnie jak na lutowym, posiedzeniu Banku Anglii wniosek przepadł stosunkiem głosów 6-3. Był to jednocześnie bezprecedensowy przypadek, gdy gubernator Mervyn King dwukrotnie z rzędu nie zdołał przeforsować swojego zdania dotyczącego programu QE. Informacja wywołała silne odbicie — GBP/USD powracał do 1,52. Nie zmienia jednak słabych perspektyw funta — w tym roku, po jenie i randzie, trzeciej najsłabszej ważnej waluty.

Choć awersja do ryzyka jest na neutralnym poziomie, to obliczany przez nas indeks potwierdza gwałtowne pogorszenie się nastrojów na międzynarodowych rynkach, którego źródłem ponownie jest basen Morza Śródziemnego. Taki stan rzeczy jest tradycyjnie niekorzystny dla złotego, który w ostatnich dniach jest najsłabszą z walut regionu.

Warto odnotować, że znany z gołębich poglądów prof. Andrzej Bratkowski zasugerował, że jeśli dane z rodzimej gospodarki będą rozczarowywać, to powstanie przestrzeń do kolejnych obniżek stóp procentowych. Uważamy, że dynamika inflacji konsumenckiej w kolejnym miesiącu spadnie do 1,1 proc. r/r, ale następnie dezinflacja wyhamuje. Choć możliwe jest, że odżyją niekorzystne dla złotego spekulacje o możliwości wznowienia cyklu luzowania polityki pieniężnej przez NBP, to nie spodziewamy się, by w RPP taki wniosek zyskał w nadchodzących miesiącach wystarczające poparcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy