Ważny filar inwestowania

Iwona Waksmundzka, dyrektor wykonawcza ds. strategii i relacji inwestorskich
opublikowano: 12-03-2020, 22:00

PKN Orlen posiada silne fundamenty finansowe, które dają solidne podstawy do realizacji naszych planów strategicznych.

Przy podejmowaniu decyzji biznesowych naszym priorytetem jest zwiększanie wartości koncernu. W ostatnim jednak czasie, podobnie jaki inne spółki z sektora oil&gas, PKN Orlen odczuwa panikę na rynkach finansowych, wywołaną koronawirusem. Akcje chwilowo straciły na wartości, natomiast spadek ten nie ma nic wspólnego z silnymi fundamentami naszej spółki.

Iwona Waksmundzka, dyrektor wykonawcza ds. strategii i relacji inwestorskich

Spadki na światowych giełdach podyktowane są strachem przed spowolnieniem gospodarki światowej, a co za tym idzie — odbiły się mocno na cenach ropy naftowej. W efekcie spadającej od początku roku ceny ropy zanotowaliśmy znaczący wzrost marży rafineryjnej i petrochemicznej. Bardzo dobrze wygląda również obecna sytuacja w segmencie detalicznym, gdzie odnotowujemy wzrost marż i wolumenów sprzedaży w ujęciu rok do roku.

Jak widać, nie taki diabeł straszny, dlatego tak istotna jest edukacja uczestników rynku kapitałowego, dzięki której można trafniej podejmować decyzje inwestycyjne. Edukacja jest istotnym elementem jednej z naszych inicjatyw, czyli Akademii Inwestowania powstałej w ramach programu „Orlen w portfelu”. To pierwsza w Polsce inicjatywa skierowana do inwestorów indywidualnych. Jej celem jest m.in. pogłębianie wiedzy Polaków na temat funkcjonowania rynku kapitałowego i umiejętnego budowania zdywersyfikowanych portfeli inwestycyjnych. Poprzez Akademię Inwestowania, którą współtworzymy z renomowanym stowarzyszeniem CFA Society Poland, a także serię „Praktycznie o inwestowaniu” dajemy możliwość bezpłatnego i nieograniczonego korzystania z zasobów platformy edukacyjnej. Jest ona otwarta dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko dla posiadaczy akcji koncernu.

Uważamy, że wiedza na temat zasad funkcjonowania rynku kapitałowego jest głównymfilarem skutecznego inwestowania. Potwierdza to sukcesywnie zwiększająca się baza akcjonariuszy, którzy wybrali długoterminowe inwestowanie. Na koniec ubiegłego roku w programie uczestniczyło już ponad 3 tys. inwestorów, co oznacza, że tylko w 2019 r. pozyskaliśmy ich aż 2,5 tys. Do tej pory do programu „Orlen w portfelu” przystąpiło już ponad 3,5 tys. osób i z każdym miesiącem systematycznie ich przybywa. Ich stały napływ to potwierdzenie, że takie programy są w Polsce potrzebne, a inwestorzy, na podstawie własnej lub też nabytej za naszym pośrednictwem wiedzy, mogą podejmować decyzje inwestycyjne ze świadomością, że funkcjonujemy w zmiennym otoczeniu makroekonomicznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Waksmundzka, dyrektor wykonawcza ds. strategii i relacji inwestorskich

Polecane