WBK I BZ ZAGRAŻAJĄ DETALICZNYM LIDEROM

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 31-08-2000, 00:00

WBK I BZ ZAGRAŻAJĄ DETALICZNYM LIDEROM

Uruchomienie nowego systemu informatycznego pozwoli na ujednolicenie oferty

SIŁA W JEDNOŚCI: WBK, kierowany przez Jacka Ksenia, wspólnie z BZ, którego prezesem jest Aleksander Kompf, mają 8-proc. udział w rynku detalicznym i zaczynają zagrażać dotychczasowym liderom. fot. PD, MK

Na początku 2001 roku w Wielkopolskim Banku Kredytowym i Banku Zachodnim rozpocznie się instalacja jednolitego zintegrowanego systemu informatycznego ICBS firmy Fiserw.

Na razie brak zintegrowanego systemu uniemożliwia wprowadzenie w Banku Zachodnim usług elektronicznych.

— Pracujemy nad tym, by cała grupa AIB pracowała w tym samym systemie. To blokuje Bankowi Zachodniemu możliwość m.in. wprowadzenia obsługi klientów przez Internet i dostęp do niego przez telefon komórkowy, co obecnie proponuje już WBK — mówi Jacek Kseń, prezes WBK.

Internetowy priorytet

Jeszcze jesienią tego roku oba banki połączą w jedną sieć swoje bankomaty.

— Jednak ujednolicanie produktów będzie możliwe dopiero w przyszłym roku. Na pierwszy kwartał 2001 roku zaplanowaliśmy wdrażanie zintegrowanego systemu informatycznego ICBS firmy Fiserw — mówi Maciej Biniek, dyrektor bankowości elektronicznej WBK.

Od 1 września 2000 r. WBK wprowadzi we współpracy z siecią Idea Centertel możliwość aktywnego dostępu do konta przez Internet za pomocą telefonów komórkowych. Oznacza to, że każdy posiadacz rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego będzie mógł nie tylko zlecać przelewy — jak było do tej pory, ale sam ich dokonywać w czasie rzeczywistym. W dodatku przelewów tych może dokonywać na konta w innych bankach. Dzięki standardowi WAP będzie też mógł zakładać lokaty i dokonywać wszelkich innych operacji. Klienci BZ zyskają dostęp do tych usług najwcześniej w przyszłym roku.

Razem można więcej

Bank Zachodni, w ramach uzupełniania oferty produktów, wprowadzi od września kartę kredytową Visa, która znajduje się już w ofercie WBK. W ten sposób odbywa się w bankach ujednolicanie produktów.

Choć przez trzy lata jeszcze nie dojdzie do formalnego połączenia obu instytucji, to będą wspólnie zarządzane. Analitycy szacują, że obecnie oba banki wspólnie mają 8-proc. udział w rynku kont osobistych i bardzo podobny w rynku wydanych kart. Tym samym prześcignęły już Bank Przemysłowo-Handlowy i stały się największymi konkurentami dla Banku Śląskiego.

WBK jest ponadto niekwestionowanym liderem pod względem obsługi przez Internet — ma 46- -proc. udział w rynku. Pekao SA, które zajmuje w tym rankingu drugą pozycję, ma 24 proc. rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / WBK I BZ ZAGRAŻAJĄ DETALICZNYM LIDEROM