Czytasz dzięki

Wchodzi w życie zaostrzenie prawa karnego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-09-2005, 15:17

Za zabójstwo na tle seksualnym 25 lat więzienia lub dożywocie, za gwałt, nie od roku do 10 lat, lecz od 5 do 25 lat, obowiązek poddawania pedofili leczeniu, bezterminowy zakaz wykonywania przez nich niektórych zawodów - takie, uchwalone przez Sejm zmiany w prawie karnym, wchodzą w życie w poniedziałek.

Za zabójstwo na tle seksualnym 25 lat więzienia lub dożywocie, za gwałt, nie od roku do 10 lat, lecz od 5 do 25 lat, obowiązek poddawania pedofili leczeniu, bezterminowy zakaz wykonywania przez nich niektórych zawodów - takie, uchwalone przez Sejm zmiany w prawie karnym, wchodzą w życie w poniedziałek.

    Sejm uchwalił zmiany w kodeksach: karnym, postępowania karnego i karnego wykonawczego, w czerwcu. Wcześniej przez kilka miesięcy pracowała na nimi sejmowa komisja ds. zmian w kodyfikacjach. Projekt popierany przez PiS zyskał szerokie poparcie, głównie w części dotyczącej przestępstw na tle seksualnym; zaostrzenie innych kar nie było już tak szeroko akceptowane.

    Za zabójstwo na tle seksualnym (dziś grozi za to od 12 lat do dożywocia) od  poniedziałku grozić będzie 25 lat więzienia lub dożywocie.

    W myśl nowelizacji, skazani za przestępstwa seksualne będą musieli obowiązkowo poddać się badaniu na obecność wirusa HIV. Ponadto zaostrzono kary dla osób, które nie poinformowały swego partnera o tym, że są nosicielami HIV lub są chorzy wenerycznie. Surowsza kara ma też grozić za oddanie krwi bez informacji o tym, że jest się zakażonym HIV.

    Parlament uchwalił, że skazani za pedofilię nie będą mogli pracować z dziećmi, ponadto sądy będą miały prawo podawać wyroki w sprawach o pedofilię do wiadomości publicznej. Poprawka, by publikować te wyroki obligatoryjnie, nie przeszła.

    Pod rządami obowiązującego dotychczas prawa, za morderstwo można było orzec karę 25 lat lub dożywocia - z tą różnicą, iż sąd mógł orzec również "terminową" karę pozbawienia wolności 12-15 lat. Autorytety prawnicze zwracają uwagę, że nowelizacja zaostrzając sankcje krępuje swobodę sędziowskiego uznania pozwalającą na wymierzenie adekwatnej kary w zależności od okoliczności danego czynu.

    Niektórzy ze znanych prawników przestrzegają, ze uchwalone zmiany zawierają pułapki nie mieszczące się w granicach logiki i zdrowego rozsądku. "Drżyjcie, zalotnicy, jeżeli zdobędziecie względy swojej dziewczyny, która nie ukończyła jeszcze 18 lat - a więc np. siedemnastolatki - obietnicą poślubienia czy choćby sprezentowania w przyszłości sznura korali" - pisał jeden z nich.

    Problemem jest bowiem nowy przepis kk, który grozi karą do lat pięciu temu, kto doprowadza osobę małoletnią (czyli przed ukończeniem 18 lat) do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej - np. pieszczotom - poprzez nadużycie jej zaufania albo udzielenie korzyści majątkowej lub obietnicy takiej korzyści.

    Krytykowany był też przepis zaostrzający karę do 12 lat więzienia za prezentowanie tzw. innej czynności seksualnej nieletniemu, czyli osobie w wieku poniżej 15 lat - wykonanie przed nim takiej czynności, nie dotykając go przy tym nawet palcem, jest zagrożone karą do 12 lat więzienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane