We wtorek będą zmiany w radzie nadzorczej PKN Orlen

We wtorek zbierze się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy (ZWZA) PKN Orlen, które zadecyduje m.in. o zmianach w składzie rady nadzorczej, a także o podziale zysku spółki za rok 2005.

We wtorek zbierze się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy (ZWZA) PKN Orlen, które zadecyduje m.in. o zmianach w składzie rady nadzorczej, a także o podziale zysku spółki za rok 2005.

We wtorek będą zmiany w radzie nadzorczej PKN Orlen

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-06-2006, 17:01

We wtorek zbierze się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy (ZWZA) PKN Orlen, które zadecyduje m.in. o zmianach w składzie rady nadzorczej, a także o podziale zysku spółki za rok 2005.

We wtorek zbierze się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy (ZWZA) PKN Orlen, które zadecyduje m.in. o zmianach w składzie rady nadzorczej, a także o podziale zysku spółki za rok 2005.

Akcjonariusze płockiego koncernu rozpatrzą też projekty uchwał w sprawie udzielenia absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej za 2005 rok.

Pewne jest, iż podczas ZWZA PKN Orlen wybrany zostanie nowy przewodniczący rady nadzorczej spółki. Jak poinformował płocki koncern w poniedziałkowym komunikacie, dotychczasowy szef rady, Dariusz Dąbski, zrezygnował z pełnienia tej funkcji (w komunikacie nie podano przyczyny rezygnacji).

Dąbski był przewodniczącym rady nadzorczej PKN Orlen od 31 stycznia 2006 roku. Po jego rezygnacji rada płockiego koncernu liczy 5 członków, czyli mniej niż przewiduje statut spółki - od 6 do 9 członków.

Jedną z pewniejszych kandydatur do rady nadzorczej płockiego koncernu jest zgłoszony przez Nationale-Nederlanden Polska OFE były szef warszawskiej giełdy Wiesław Rozłucki - miałby on pełnić funkcję członka niezależnego rady. Jak powiedziano PAP w biurze prasowym ministerstwa skarbu, kandydaturę tę popiera także resort skarbu.

W trakcie wtorkowego posiedzenia ZWZA PKN Orlen, rozpatrzony zostanie projekt uchwały o podziale zysku spółki za 2005 r. Zarząd proponuje, aby z 2 mld 527 mln zł przeznaczyć na dywidendę 1 mld 924 mln zł, ale tylko w przypadku, gdy do 31 marca 2007 r. płocki koncern nie nabędzie akcji litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki). To oznaczałoby wypłatę dywidendy w wysokości 4,50 zł na jedną akcję. Dniem wypłaty byłby 4 maja 2007 r.

PKN Orlen po podpisaniu umów z rosyjskim koncernem Jukos i rządem Litwy na zakup w sumie ponad 84 proc. akcji Możejek (53,7 proc. od Jukosu i 30,66 proc. od władz litewskich) zapowiedział, iż finalizacji transakcji można spodziewać się w pierwszym kwartale 2007 roku, a być może - jak przyznał prezes PKN Orlen Igor Chalupec na łamach wewnętrznej gazety spółki "Orlen Ekspres" - nawet wcześniej.

Ostatni raz akcjonariusze płockiego koncernu obradowali 31 stycznia tego roku. Wtedy na wniosek Skarbu Państwa zmniejszono skład rady nadzorczej spółki z 9 do 7 osób, wymieniając większość jej członków. Dzięki tym decyzjom Skarb Państwa wzmocnił swoją pozycję w radzie oraz wpływ na strategiczne decyzje podejmowane w płockim koncernie.

Na wniosek Skarbu Państwa akcjonariusze PKN Orlen odwołali wówczas z rady: sekretarza Ireneusza Wesołowskiego, zgłoszonego przez Naftę Polską, rekomendowanych przez Skarb Państwa - b. prezesa Nafty Polskiej Adama Sęka i Małgorzatę Okońską-Zaremba oraz z funkcji przewodniczącego Jacka Bartkiewicza, a także zgłoszonego przez PZU Krzysztofa Obłoja i rekomendowanego przez Commercial Union OFE, Macieja Giereja.

Z wcześniejszego składu rady nadzorczej płockiego koncernu pozostali w niej wówczas: Andrzej Olechowski - wiceprzewodniczący, członek niezależny, zgłoszony przez AIG OFE, Raimondo Eggink - zgłoszony przez Commercial Union OFE ze statusem członka niezależnego oraz Adam Pawłowicz, jako przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa (zgodnie ze statutem spółki, w radzie zasiada jeden członek o takim statusie, a jego ewentualna wymiana zależy jedynie od decyzji resortu i nie wymaga, w odróżnieniu od pozostałych członków, zgody akcjonariuszy). Pawłowicz złożył później rezygnację.

Do rady nadzorczej PKN Orlen, o co wnioskował Skarb Państwa, weszli natomiast: były prezes Optimusa, Dariusz Dąbski - wybrany na nowego przewodniczącego rady oraz członkowie - Maciej Mataczyński (członek niezależny), Wojciech Pawlak i Zbigniew Macioszek.

Według statutu płockiego koncernu, przewodniczącego rady nadzorczej powołuje Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki, natomiast wiceprzewodniczący i sekretarz wybierani są przez samą radę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane