We wtorek początek procesu Eureko-Skarb Państwa

06-09-2004, 16:51

We wtorek w Londynie przed trybunałem arbitrażowym rozpocznie się proces z powództwa Eureko, czyli inwestora w PZU, przeciwko polskiemu Skarbowi Państwa.

Proces jest konsekwencją zarzutów holenderskiej grupy Eureko. Inwestor, posiadający prawie 21 proc. akcji PZU, zarzuca polskiemu rządowi, że nie wywiązuje się z polsko-holenderskiej umowy chroniącej inwestycje. Jesienią 2002 roku Eureko skierowało sprawę do sądu arbitrażowego. Rozmowy w sprawie polubownego rozstrzygnięcia sporu nie doprowadziły do porozumienia.

Biuro prasowe resortu skarbu poinformowało w poniedziałek PAP, że resort nie będzie komentować sprawy arbitrażu.

Również rzeczniczka prasowa Eureko, Lorrie Morgan powiedziała PAP, że spółka nie będzie komentować rozpoczynającego się procesu, nie będzie też wydawać żadnych komunikatów w trakcie procesu.

Arbitrów rozstrzygających w sprawie Eureko-Skarb Państwa jest trzech, w tym po jednym powołanym przez obie strony procesu.

Eureko chce doprowadzić do realizacji aneksu do umowy prywatyzacyjnej PZU z listopada 1999 roku. W kwietniu 2001 roku

polski rząd zgodził się sprzedać Eureko kolejne 21 proc. akcji PZU, gdy spółka ta będzie wprowadzana na giełdę. Mimo prac nad prospektem emisyjnym, do chwili obecnej PZU nie jest spółką publiczną, a w 2002 roku rząd zdecydował, że zachowa kontrolę nad PZU.

Eureko jest właścicielem 20,91 proc. akcji PZU. W 1999 roku w konsorcjum z BIG BG (dziś Bank Millennium, który posiada 10 proc. akcji PZU) uczestniczyło w prywatyzacji największego polskiego ubezpieczyciela.

W połowie sierpnia prezes PZU Cezary Stypułkowski powiedział podczas konferencji prasowej, że PZU wciąż nie może podać

przewidywanej daty giełdowego debiutu. Natomiast w PZU przeprowadzono w tym roku proces ratingowy, w wyniku którego agencja Standard&Poor's nadała w lipcu PZU rating na poziomie A- (najwyższy dla instytucji finansowych w naszej części Europy). Stypułkowski powiedział, że rating jest częścią przygotowań do giełdowego debiutu spółki.

Pod koniec czerwca minister skarbu Jacek Socha powiedział, że prywatyzacja PZU powinna zostać wstrzymana do momentu

rozstrzygnięcia arbitrażu z Eureko, ponieważ w jego trakcie wartość spółki jest zaniżona.

Wynik finansowy netto Grupy PZU za pierwsze półrocze wyniósł ponad 938 mln zł, czyli o 20 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2003 r.

Największy udział w wyniku grupy miał PZU SA. Zysk netto ubezpieczyciela wyniósł 606,6 mln zł, czyli o 21,5 proc. więcej

niż przed rokiem. Przypis składki brutto (składka wynikająca z podpisanych umów) PZU SA w pierwszym półroczu wyniósł 4 mld 5 mln zł. Udział PZU w rynku ubezpieczeń majątkowych wynosi obecnie 52,1 proc.

PZU Życie miało po pierwszym półroczu 2004 r zysk netto w wysokości 331 mln zł, czyli o 9,2 proc. więcej niż w pierwszym

półroczu 2003 r. Przypis składki brutto PZU Życie wyniósł 2 mld 568 mln zł i był większy o 1,2 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2003. Udział PZU Życie w rynku ubezpieczeń na życie wynosi 45 proc.

O sprawie pisał poniedziałkowy PULS BIZNESU

lach/ mskr/ mgl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / We wtorek początek procesu Eureko-Skarb Państwa