We wtorek Sejm wznawia obrady, będą wnioski o samorozwiązanie

(Marek Druś)
opublikowano: 16-10-2006, 15:24

Marszałek Sejmu Marek Jurek zapewnił w poniedziałek, że posiedzenie we wtorek zostanie wznowione.

We wtorek o godz. 11 Sejm wznowi przerwane w ubiegłym tygodniu posiedzenie. Pierwszym punktem obrad są wnioski PO i SLD o skrócenie kadencji Sejmu. Posłowie zajmą się także poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy lustracyjnej oraz pilnym projektem nowelizacji prawa bankowego.

Marszałek Sejmu Marek Jurek zapewnił w poniedziałek, że posiedzenie we wtorek zostanie wznowione. Poinformował, że nie słyszał o tym, aby ktokolwiek chciał złożyć wniosek o kolejną przerwę w obradach izby. Dodał, że nawet jeśli taki wniosek się pojawi, będzie zdecydowanie namawiał do jego wycofania.

Posłowie mieli debatować nad wnioskami o samorozwiązanie Izby w ubiegły czwartek, ale na wniosek klubów PiS, Samoobrony, LPR i RLN posiedzenie zostało przerwane. Karol Karski (PiS) uzasadniając wniosek o przerwę mówił, że w Polsce potrzebne jest wyciszenie "negatywnych emocji". Wyraził nadzieję na powstanie większościowej koalicji.

Przeciwna odkładaniu obrad była opozycja. Bronisław Komorowski(PO) ocenił w imieniu klubów opozycyjnych, że przerwa w obradach oznaczać będzie odsunięcie debaty "na tematy niewygodne dla rządu i dla koalicji".

Od ubiegłego czwartku toczą się rozmowy, które mają na celu utworzenie większościowej koalicji. Liderzy LPR i Samoobrony nie wykluczają, że jeszcze w poniedziałek zostanie podpisana umowa koalicyjna.

Platforma Obywatelska złożyła wniosek o samorozwiązanie Sejmu pod koniec września, po usunięciu lidera Samoobrony Andrzeja Leppera z rządu. Lider Platformy, Donald Tusk, przedstawiając wniosek o samorozwiązanie, argumentował, że próba "klecenia" przez PiS nowej większości w oparciu o posłów wyrzuconych z różnych klubów, skazana jest na niepowodzenie. Jak dodał, jedyną rozumną alternatywą dla tych starań jest rozwiązanie parlamentu i przyspieszone wybory.

Po ujawnieniu przez telewizję TVN "taśm Beger" PO domagała się natychmiastowego zwołania Sejmu, który zająłby się wnioskiem o samorozwiązanie. Również wówczas swój wniosek w tej sprawie złożył SLD podkreślając, m.in. że kulisy przebiegu negocjacji przedstawicieli rządu z posłanką Samoobrony pokazuje "całkowite bankructwo prowadzonej przez PiS polityki" oraz że to "odbiera moralny mandat do dalszego sprawowania władzy."

W programie "Teraz my" w TVN wyemitowano nagranie, którym sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Adam Lipiński rozmawiał z posłanką Samoobrony Renatą Beger m.in. o stanowisku dla niej w Ministerstwie Rolnictwa w zamian za przejście do PiS.

Do przyjęcia wniosku o samorozwiązanie Sejmu potrzebne jest poparcie 2/3 posłów (307). Skrócenie kadencji nie jest możliwe, jeśli uchwały w tej sprawie nie poprze klub PiS, który liczy 154 posłów. Skrócenie kadencji Sejmu oznacza jednoczesne skrócenie kadencji Senatu. W przypadku przyjęcia wniosku o samorozwiązanie Sejmu prezydent zarządza wybory i wyznacza ich datę na dzień przypadający nie później niż 45 dni od ich zarządzenia.

We wtorek po południu posłowie mają się zająć poprawkami Senatu do zmian w ustawie lustracyjnej, które senatorowie wprowadzili pod koniec sierpnia.

Komisja nadzwyczajna zajmująca się zmianami w lustracji i IPN negatywnie zaopiniowała najważniejszą poprawkę - nakazującą zwalnianie z pracy osoby wskazane przez IPN w zaświadczeniu jako osobowe źródło informacji (OZI) lub funkcjonariuszy służb PRL. Nakaz ten nie obejmowałby tylko tych osób, które oczyszczą się przed sądem. Jeśli Sejm odrzuci tę poprawkę Senatu, pozostanie zapis, że pracodawca ma jedynie możliwość, a nie nakaz zwalniania OZI.

Komisja opowiedziała się też przeciw poprawce niedopuszczającej dziennikarzy do akt zgromadzonych w IPN. Komisja proponuje też odrzucenie zmienionych przez Senat zasad wyboru kolegium IPN. Posłowie pozytywnie zaopiniowali pozostałych ponad 60 poprawek Senatu, np. tę rozszerzającą katalog instytucji uznawanych za organa bezpieczeństwa państwa o PRL-owską cenzurę i urząd do spraw wyznań.

Zmiany w lustracji i ustawie o IPN stanowią, że badane obecnie przez Rzecznika Interesu Publicznego i Sąd Lustracyjny oświadczenia osób publicznych, zostaną zastąpione zaświadczeniami IPN o zawartości archiwów tajnych służb PRL. Od treści tych zaświadczeń będzie można odwoływać się do sądu cywilnego.

We wtorek Sejm będzie debatował także nad nowelizacją prawa bankowego, która miała być rozpatrywana w ubiegłym tygodniu. Chodzi o nowelizację ułatwiającą podział banków działających w formie spółki akcyjnej. Przeprowadzenie zmian do 19 października br. uzgodnił w kwietniu br. polski rząd z UniCredito w umowie kończącej spór o fuzję Pekao SA i BPH. Głosowanie nad nowelą odbędzie się w środę i być może jeszcze tego dnia trafi ona do Senatu.

W środę Sejm będzie też najpewniej głosował nad wnioskiem PO o odrzucenie projektu budżetu na 2007 rok w pierwszym czytaniu. Debata budżetowa odbyła się w Sejmie w ubiegłą środę. Zgodnie z konstytucją, budżet powinien być uchwalony i przekazany do podpisu prezydenta w ciągu 4 miesięcy od przekazania do Sejmu. Jeżeli tak się nie stanie, prezydent może w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu. Jeżeli ustawa budżetowa nie wejdzie w życie w dniu rozpoczęcia roku budżetowego, czyli 1 stycznia, rząd prowadzi gospodarkę finansową na podstawie projektu budżetu.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / We wtorek Sejm wznawia obrady, będą wnioski o samorozwiązanie