Wegetarianie żyją dłużej

Już 21 proc. mieszkańców największych miast Polski nie je mięsa.

Grasz w zielone? Jeśli tak, unikniesz wielu chorób, a także wydłużysz czas swojego życia. Z badania przeprowadzonego przez Maczfit Foods, dostawcy kateringu dietetycznego, który przyjrzał się nawykom żywieniowym mieszkańców 10 największych miast Polski: Warszawy, Krakowa, Poznania, Lublina, Szczecina, Trójmiasta, Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławia i Białegostoku, wynika, że największą liczbę wegetarian (25 proc. zbadanych osób) skupia Wrocław. Drugą pozycję, z wynikiem 23,11 proc., zajęła stolica, a trzecią Kraków — 22 proc. Najmniej wegetarian mieszka w Bydgoszczy i Łodzi — po 16 proc.

Z bliższego przyjrzenia się profilowi „zielonych’’ wynika, że częściej ze spożywania mięsa rezygnują kobiety, stanowiąc 86 proc. badanych, a do diety bezmięsnej najbardziej przekonane są osoby z najniższej grupy wiekowej (18-25 lat).

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to warto podkreślić, że zarówno wśród osób nie jedzących mięsa, jak też rezygnujących z niego w diecie odsetek nie jest duży. W pierwszej grupie regularne uprawianie sportu deklaruje 24 proc. respondentów, a taki sam odsetek nie uprawia żadnej aktywności. Okazyjne rusza się 52 proc. Wśród mięsożerców jest to odpowiednio 26, 34 i 40 proc.

U wegetarian częściej natomiast występuje nietolerancja laktozy — 27,46 proc. w porównaniu z 20 proc. u wszystkich ankietowanych. Jedną z przyczyn może być całkowite wykluczenie z diety produktów odzwierzęcych.

Z badania naukowców z Uniwersytetu Loma Linda w Kalifornii, opublikowanych w miesięczniku medycznym „JAMA Network Open’’, wydawanym przez American Medical Association, wynika, że dieta wegetariańska ma bardzo duży wpływ na długość życia. Ponadto osoby nie spożywające dań mięsnych cierpią na mniejszą liczbę chorób. Badanie trwało pięć lat, a przeprowadzono je na grupie 78 000 osób jedzących i nie jedzących mięsa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Karpińska

Polecane