Węglokoks: giełda albo inwestor

Maria Trepińska
21-05-2004, 00:00

Zarząd Węglokoksu chce prywatyzacji. To nowość. Wniosek jest już w resorcie gospodarki.

Jacek Piechota, wiceminister gospodarki odpowiedzialny za górnictwo, ujawnił nam, że zarząd katowickiego Węglokoksu, największego eksportera węgla, chce prywatyzacji. I to szybkiej. Jest to o tyle zaskakująca informacja, że dotychczas nie było mowy o przekształceniach własnościowych handlowej firmy.

Wykorzystać czas

— Otrzymałem w tym tygodniu wniosek zarządu w sprawie prywatyzacji spółki. Są w nim przedstawione dwie opcje: pozyskanie inwestora branżowego lub oferta publiczna — mówi Jacek Piechota.

Wniosek trafił do wiceministra, ponieważ na okres restrukturyzacji branży, czyli do 2006 r., minister gospodarki stanowi WZA spó- łek z branży, w tym Węglokoksu.

— Wniosek będziemy analizowali wspólnie z ministrem skarbu. Moim zdaniem, są przesłanki, aby Węglokoks został upubliczniony. Spółce sprzyja świetna koniunktura na węgiel. Ma też mocną pozycję na rynkach zagranicznych — dodaje Jacek Piechota.

Wiceminister liczy, że jeśli szybko wyklaruje się sytuacja rządu, do końca czerwca zapadną decyzje w tej sprawie.

Przymiarki na przyszłość

Według naszych informacji, zarząd Węglokoksu prowadzi już wstępne rozmowy z zagranicznymi inwestorami branżowymi, ale nikt nie chce ujawnić ich nazw. Prywatyzacja Węgkokoksu ma wzmocnić jego pozycję głównie na rynkach zagranicznych.

Węglokoks w ubiegłym roku wyeksportował 18 mln to węgla, głównie na rynki Unii Europejskiej. Plany na ten rok zakładają podobne wielkości.

Spółka posiada 4 proc. akcji Polkomtela (operator sieci Plus GSM), 34 proc. akcji Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego oraz 15,6 proc. akcji Górnośląskiego Banku Gospodarczego. Niedawno Węglokoks przejął 17 proc. akcji Huty Szczecin za długi od Centrozapu oraz wydzielił zależną spółkę Inter Balt, która obsługuje odprawy morskie.

W Węglokoksie pracuje około 170 osób. W tym roku zatrudnienie spadło prawie o 100 etatów, głównie dzięki odejściom na wcześniejsze emerytury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Węglokoks: giełda albo inwestor