Węglowy baron: Tesla to przekręt

W wywiadzie dla telewizji CNBC Robert Murray, prezes największego amerykańskiego producenta węgla pozostającego w rękach prywatnych, określił producenta aut elektrycznych Tesla mianem „przekrętu”.

Tesla Model S P85D
Zobacz więcej

Tesla Model S P85D Bloomberg

Będący prezesem Murray Energy Robert Murray określił Teslę mianem „przekrętu”, zauważając, że spółka nie przyniosła do tej pory zysków, nawet mimo otrzymywania dotacji rządowych. Według niego te dotacje to raczej dowód wspierania przez kandydatkę demokratów na prezydenta Hillary Clinton swoich przyjaciół niż efekt troski o środowisko, a decyzja o zamknięciach elektrowni węglowych w USA nie pomogą w walce z globalnym ociepleniem.

Na te wypowiedzi błyskawicznie zareagował Elon Musk. Prezes Tesli napisał na Twitterze, że otrzymywane przez producenta aut elektrycznych dotacje to grosze w porównaniu z pomocą otrzymywaną przez branżę węglową, a prawdziwym „przekrętem” jest negowanie wpływu spalania węgla na zmiany klimatyczne. Obaj przedsiębiorcy przeżywają ostatnio ciężki chwile.

W branżę węglową w ostatnich latach uderzyły zmiany w amerykańskiej polityce energetycznej i konkurencja ze strony taniego gazu, co przyczyniło się do zapowiedzi zwolnienia przez Murray Energy 80 proc. załogi w amerykańskich kopalniach. W kwietniu gaz po raz pierwszy w historii został najważniejszym źródłem energii za oceanem, wyprzedzając węgiel. Tymczasem notowania Tesli spadły od kwietniowego szczytu o 25 proc., co zbiegło się z niekorzystnie odebraną przez inwestorów zapowiedzią przejęcia zajmującej się instalacją paneli słonecznych firmy SolarCity.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu