Węgry: dotychczasowy minister gospodarki szefem banku centralnego

PAP
opublikowano: 01-03-2013, 10:22

Dotychczasowy minister gospodarki Gyoergy Matolcsy zostanie szefem węgierskiego banku centralnego MNB. Poinformował o tym w piątek rano w rozmowie z miejscowym radiem prawicowo-konserwatywny premier kraju Viktor Orban.

Matolcsy zastąpi dotychczasowego szefa MNB Andrasa Simora, którego kadencja kończy się w weekend. Z kolei Matolcsy'ego na czele ministerstwa gospodarki zastąpi Mihaly Varga, który dotychczas był ministrem bez teki. Był on wcześniej odpowiedzialny za negocjacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, które utknęły w martwym punkcie.

Matolcsy, 57-letni ekonomista uważany za człowieka Orbana, uchodzi za osobę kontrowersyjną. Jest twórcą, jak to sam nazywa, "nieortodoksyjnej" polityki gospodarczej polegającej na wysokim opodatkowaniu zagranicznych koncernów, by uniknąć reform strukturalnych.

Simor, wybrany na szefa MNB sześć lat temu przez poprzedni lewicowo-liberalny rząd, bronił niezależności banku centralnego. Z tego powodu od przejęcia władzy przez Orbana w 2010 roku był bezustannie atakowany przez obóz rządowy.

Jak pisze agencja Reutera, pierwszym zadaniem, jakie czeka Matolcsy'ego jako szefa banku centralnego, będzie przekonanie międzynarodowych inwestorów, że będzie prowadził bezpieczną politykę.

Na nieco ponad rok przed wyborami bezrobocie na Węgrzech utrzymuje się na wysokim poziomie. Gospodarstwa domowe są głęboko zadłużone, a międzynarodowe banki, które zdominowały węgierski rynek, nadal wycofują z niego fundusze zamiast pożyczać pieniądze. Inwestorzy oczekują, że Matolcsy będzie szukał nowych sposobów, by pobudzić pogrążoną w recesji gospodarkę. Nie wiadomo jednak, czy będzie on postępował ostrożnie, czy ryzykownie.

"Jest bardzo silny, przeprowadził większość rządowych planów i ma mnóstwo pomysłów - przekonuje źródło MNB. - Jest jak świeży absolwent, który ma dużo pomysłów, z których jeden czy dwa są świetne, a pozostałe nieortodoksyjne".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Węgry: dotychczasowy minister gospodarki szefem banku centralnego