Węgry i Niemcy psują nastroje

Radosław Wierzbicki NOBLE Markets
opublikowano: 05-01-2012, 09:02

Zamieszanie na Węgrzech osłabiło złotego. Kiepskie dane sprzedaży detalicznej w Niemczech nie wpłynęły na notowania eurodolara. W czwartek poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy.

Od nowego roku kurs pary euro-forint wzrósł ponad 3 proc. i osiągnął poziom 322,2 HUF. Analogiczna sytuacja wystąpiła na rynku dolara do forinta, który utworzył nowe maksimum na poziomie 249,6 HUF. Deprecjacja forinta jest spowodowana obawami o wypłacalność Węgier, które przez wprowadzone zmiany związane ze sposobem wyboru zastępców prezesa banku centralnego, straciły szansę na pomoc ze strony Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Niestety kiepska sytuacja na Węgrzech odbija się w poszczególnych gospodarkach Europy Środkowej, w tym w Polsce. O godz. 8.30 czasu warszawskiego inwestorzy płacili za euro ok. 4,508 PLN oraz za dolara ok. 3,492 PLN (jest to utrata wartości przez złotego do euro o prawie 3 proc. w stosunku do minimum z II połowy grudnia oraz prawie 4 proc. na rynku dolara do złotego).

Niepewność na rynku w czwartek jest jednak większa ze względu na odczyt danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech za listopad, która spadła o 0,9 proc. m/m wobec konsensusu ekonomistów na poziomie 0,3 proc. Rynek eurodolara nie zareagował jednak na te dane co może oznaczać, że rynek jest wyprzedany i dominują na nim kupujący. O godz. 8.30 inwestorzy płacili za euro ok. 1,2917 USD. Cena kontraktu na miedź z kolei skierowała się na południe, co może mieć związek z obawami o wielkość popytu na ten surowiec w Niemczech.

Unia Europejska wstępnie porozumiała się w sprawie embarga na irańską ropę, jednak ostateczna decyzja będzie miała miejsce dopiero 30 stycznia. Cena baryłki ropy brent od godzin porannych znalazła się w trendzie wzrostowym i o godz. 8.30 inwestorzy płacili za baryłkę ok. 114,1 USD.

W czwartek o godz. 10:45 czasu warszawskiego odbędzie też aukcja francuskich papierów dłużnych. Poznamy dane o zamówieniach publicznych w strefie euro. Zostaną także opublikowane dane z amerykańskiego rynku pracy. O godz. 14.15 poznamy odczyt raportu ADP. Kwadrans później zostanie przedstawiona liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Wierzbicki NOBLE Markets

Polecane