Węgry za szybszym powiększeniem UE

  • PAP
opublikowano: 28-08-2018, 19:10

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto opowiedział się we wtorek za odmrożeniem pomocy unijnej dla Mołdawii oraz za przyspieszeniem rozszerzenia Unii Europejskiej. Mówił o tym po spotkaniu z szefem mołdawskiej dyplomacji Tudorem Ulianovschim.

W zeszłym miesiącu UE poinformowała o zamrożeniu pakietu pomocowego dla Mołdawii wartości 100 mln euro po unieważnieniu wyborów burmistrza Kiszyniowa, co zdaniem krytyków stanowiło złamanie standardów demokracji.

„Węgry uważają, że należy przekazać 100 mln euro obiecane Mołdawii(…) i nie powinno tu być podwójnych standardów” – oznajmił Szijjarto na spotkaniu z ambasadorami Węgier po rozmowach z Ulianovschim w Budapeszcie.

Wybory burmistrza stolicy Mołdawii, które przeprowadzono 3 czerwca, wygrał przy 39-procentowej frekwencji, zdobywając 52,5 proc. głosów, były prokurator i szef utworzonego w 2015 roku ugrupowania Platforma Partyjna Godność i Prawda, Andrei Nastase.

Sąd unieważnił jednak wyniki głosowania, przychylając się do wniosku jego oponentów, którzy twierdzili, że na rzecz Nastase agitowali politycy z Rumunii i innych krajów UE. Nastase, który sprzeciwia się prorosyjskiej polityce i rządom oligarchów, oraz jego zwolennicy uważają, że werdykt sądu był umotywowany politycznie i został wydany "na zamówienie" mołdawskiego oligarchy Vladimira Plahotniuca.

Szijjarto wyraził także we wtorek pogląd, że UE powinna podjąć ważną decyzję o przyspieszeniu procesu rozszerzania Wspólnoty. Zaznaczył, że zdaniem rządu Węgier UE będzie w stanie zachować w dłuższej perspektywie konkurencyjność, jeśli będzie umiała nie tylko zajmować się codziennymi problemami, ale też podejmować rozsądne strategiczne decyzje w dalszym horyzoncie czasowym.

"Im nas więcej, tym jesteśmy silniejsi" - podkreślił, zwracając uwagę, że liczbę państw członkowskich trzeba zwiększać, a tymczasem w 2019 roku po raz pierwszy spadnie ona wraz z wystąpieniem Wielkiej Brytanii.

Za nierozsądne i niedopuszczalne uznał Szijjarto to, że Komisja Europejska jako pierwszą możliwą datę członkostwa krajów zachodniobałkańskich wymieniła 2025 rok. Według niego ten proces trzeba radykalnie przyspieszyć.

KE informowała o perspektywie wstąpienia Serbii i Kosowa do UE do 2025 roku. Ten termin unieważnili jednak na niedawnym szczycie UE-Bałkany Zachodnie w Sofii prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Macron powtórzył swą tezę, że nowych członków nie można przyjmować, dopóki nie zostanie przeprowadzona głęboka reforma UE. Merkel odmawiała podania konkretnego terminu, wskazując, że sześć krajów bałkańskich aspirujących do członkostwa w UE (Serbia, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Albania, Macedonia i Czarnogóra) musi najpierw przeprowadzić reformy idące w kierunku państwa prawa.

Zdaniem Szijjarto jednym z narzędzi szybszego rozszerzania UE mogłoby być zacieśnienie programu Partnerstwa Wschodniego. Jak ocenił, Mołdawia, która zawarła już z UE umowę o liberalizacji przepisów wizowych, jest jednym z liderów PW.

Zaznaczył, że UE stoi przed poważnymi wyzwaniami, gdyż nierozwiązany kryzys migracyjny doprowadził do powstania na kontynencie równoległych społeczeństw oraz spowodował większe niż kiedykolwiek zagrożenie terrorystyczne. Według niego, jeśli państwa PW będą stabilne, będą mogły pomóc z hamowaniu rozprzestrzeniania się ideologii stanowiących podstawę terroryzmu, ale też bez PW nie można sobie wyobrazić energetycznego bezpieczeństwa Europy.

Ulianovschi zapewnił ze swej strony, że Mołdawia od lat współpracuje z UE i podejmuje wysiłki na rzecz realizacji umowy stowarzyszeniowej. Mołdawski minister z uznaniem wypowiedział się też o tym, że państwa Grupy Wyszehradzkiej traktowały priorytetowo wspieranie Partnerstwa Wschodniego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu