Węgrzy spłacają kredyty przy pomocy państwa

WST, Bloomberg
opublikowano: 07-02-2012, 15:59

Węgry oczekują, że około 160 tys. kredytobiorców spłaci swoje pożyczki hipoteczne zaciągnięte w obcych walutach po niższych od rynkowych stawkach przed przewidzianym na koniec lutego końcem rządowego programu.

Szacuje się, że prawie 142 tys. kredytobiorców skorzystało z rządowego planu do końca stycznia, zaś w trakcie spłaty jest kolejnych 19 052 pożyczkobiorców., wynika z danych Pszaf, węgierskiego nadzoru finansowego, na który powołuje się Bloomberg.

Po znaczącym osłabieniu forinta względem walut obcych, w tym głównie szwajcarskiego franka (aż 96 proc. kredytów) w którym denominowane było gros pożyczek hipotecznych, rząd w Budapeszcie przyjął we wrześniu ustawę pozwalająca na przedterminową spłatę zobowiązań hipotecznych walutowych przy wykorzystaniu o 25 proc. niższych stawek od rynkowych stóp procentowych, ze stratą dla banków kredytodawców. Gospodarstwa domowe, które mają na to środki, mogą do końca lutego spłacić w całości swoje zobowiązania.

Do końca stycznia pożyczkodawcy spłacili korzystając z rządowej pomocy zadłużenie o wartości 776 mld forintów (3,5 mld USD). Biorąc do rozliczenia obowiązujące stawki rynkowe, to ekwiwalent 1,07 bln forintów.

Od połowy 2008 r. forint osłabił się w stosunku do franka o 36,4 proc. i o 13 proc. względem euro.

Lokalni kredytodawcy szacują, że łączna wartość strat w związku z odgórnym rządowym planem wyniesie około 210 mld forintów. Łączna wartość strat (wliczając w to zagraniczne podmioty) wynieść może przynajmniej 600 mld forintów, z tego rząd ma przejąć około 300 mld.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane