Wejdź do przyczepy w rocznicę Akcji "Wisła"

aktualizacja: 28-04-2017, 16:46

Nietypowe muzeum mieszczące się w kultowej przyczepie NIEWIADÓW wyrusza w kolejną akcję. Tym razem trasa wiedzie ze wschodu na zachód a związana jest z rozpoczętą 28 kwietnia 1947 r. Akcją "Wisła".

Niespokojne tereny powojennej południowo-wschodniej Polski zostały spacyfikowane w ciągu trzech lat 1947-50. W tym czasie oddziały Wojska Polskiego, Milicji Obywatelskiej i formacje paramilitarne przeprowadziły operację wysiedlenia skierowaną oficjalnie przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Ukrytym celem było zniszczenie niezwykle barwnego, zróżnicowanego społeczeństwa zamieszkującego pogórze Karpat: Bojków, Dolinian i Łemków. Objęte Akcją miejscowości przesiedlano na drugi koniec Polski, zaś pozostawione przez nich dobra kultury takie jak zabytkowe budynki i świątynie - palono.

Muzeum Migracji w ubiegłorocznej trasie. Na zdjęciu pod kinem ZDROWIE w Sokołowsku.
Zobacz więcej

Muzeum Migracji w ubiegłorocznej trasie. Na zdjęciu pod kinem ZDROWIE w Sokołowsku.

W 70. rocznicę Akcji "Wisła" w kolejną podróż po Polsce wyruszy Muzeum zorganizowane w przyczepie NIEWIADÓW - upragnionym przez wielu Polaków produkcie turystycznym okresu PRL. Organizator projektu, Towarzystwo Krajoznawcze "Krajobraz" wykorzystuje ją nie tylko jako miejsce ekspozycji, ale również mobilne centrum dokumentacyjne - mówi Jan Mencwel, animator i pomysłodawca projektu:

- Nasze Muzeum to taka przenośna „izba pamięci”. Opowiadamy o słabo udokumentowanej powojennej historii Polski przez pryzmat indywidualnych losów, historii mówionej. To ostatni moment, kiedy można spotkać osoby pamiętające te burzliwe czasy. - przypomina Mencwel.

To już druga podróż Muzeum, którego celem jest dokumentowanie powojennych przesiedleń i migracji mieszkańców Polski. W zeszłym roku twórcy projektu odwiedzili 5 miejscowości na tzw. „Ziemiach Odzyskanych”. Zbierali pamiątki, archiwalne zdjęcia, nagrywali wspomnienia, przeszukiwali archiwa. W każdej z miejscowości powstała wystawa, poświęcona historii przybycia Polaków do tego miejsca. W tym roku chcą skupić się na szczególnej grupie, jaką są Ukraińcy, Łemkowie i Bojkowie przymusowo przesiedleni ze wschodu na zachód.

W tym roku Muzeum, dzięki dofinansowaniu z Muzeum Historii Polski, pojedzie do 3 miejsc na zachodzie i 3 na wschodzie Polski.

- Miejsca, z których przesiedlano i te, do których przesiedlano, chcemy w ten sposób symbolicznie połączyć – mówi Jan Wiśniewski z Towarzystwa „Krajobraz”.

Autorzy zachęcają osoby, organizacje, instytucje kultury i samorządy, które chciałyby włączyć się w projekt do zgłaszania się pod adresem kontakt@towarzystwokrajobraz lub przez profil akcji na portalu Facebook: facebook.com/muzeummigracji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Historii / Wejdź do przyczepy w rocznicę Akcji "Wisła"