Wejście do eurostrefy jest dla Polski ważne-prezydent

Jupiter Narodowy Fundusz Inwestycyjny S.A.
opublikowano: 06-11-2002, 12:15

WARSZAWA (Reuters) - Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział w środę, że przyjęcie przez Polskę wspólnej waluty europejskiej jest dla naszego kraju bardzo ważne.

"Chcemy bardzo poważnie zaangażować się we włączenie Polski do strefy euro i traktujemy wejście do systemu euro jako jeden z istotnych elementów polskiej strategii rozwojowej" - powiedział Kwaśniewski na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gabinetowej.

"Rząd współpracuje w tym zakresie w bankiem centralnym i te prace dobrze rokują" - powiedział premier Leszek Miller, również obecny.

Prezydent dodał, cytując ministra finansów, że Polska jest bliska, a w niektórych przypadkach już spełnia kryteria z Maastricht.

Traktat z Maastrich określił kryteria konwergencji (zbieżności), które muszą spełnić państwa pragnące przystąpić do Unii Gospodarczej i Walutowej. Zakładają one między innymi, że deficyt budżetowy nie przekracza trzech procent PKB, chyba, że przekroczenie jest niewielkie i przejściowe. Dług publiczny nie powinien przekroczyć 60 procent PKB.

Inflacja nie może zaś przekraczać o więcej niż 1,5 punktu procentowego poziomu trzech krajów strefy o najniższej inflacji. Rentowność długoterminowych obligacji rządowych nie powinna przekraczać o więcej niż dwa punkty procentowe poziomu z trzech krajów o najniższej inflacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jupiter Narodowy Fundusz Inwestycyjny S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wejście do eurostrefy jest dla Polski ważne-prezydent