Wenezuela negocjuje zakup okrętów podwodnych od Rosji

29-06-2007, 11:42

Wenezuela negocjuje z Rosją zakup pięciu okrętów podwodnych z napędem dieslowskim - poinformował w piątek przedstawiciel rosyjskiej agencji rządowej kontrolującej eksport broni i sprzętu wojskowego, Rosoboroneksport.

"Między Wenezuelą a Rosją trwają negocjacje w sprawie sprzedaży pięciu okrętów projektu 636 (w kodzie NATO - Improved Kilo)" - powiedział na konferencji prasowej w Petersburgu doradca dyrektora generalnego Rosoboroneksportu.

Od czwartku w Rosji przebywa z wizytą prezydent Wenezueli Hugo Chavez.

Temat zakupu okrętów pojawiał się w mediach od pewnego czasu. Dziennik "Kommiersant" dwa tygodnie temu zwracał uwagę, że transakcja może stać się jeszcze jednym punktem zapalnym w relacjach Moskwy i Waszyngtonu.

W niedzielę i poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin ma się spotkać z prezydentem USA George'em W. Bushem w jego rezydencji rodzinnej w Kennebunkporcie, w stanie Maine.

Zdaniem francuskiego dziennika "Le Figaro", rosyjska wizyta Chaveza - znanego wroga "amerykańskiego imperializmu" - tuż przed spotkaniem Putin-Bush wygląda na prowokację.

Władze w Caracas wydają ogromne środki na modernizację swoich sił zbrojnych. Według oficjalnych danych, w latach 2005-06 przeznaczyły na ten cel 4,3 mld dolarów, w tym 3,4 mld USD na zakup broni w Rosji. W Moskwie nabyły m.in. 24 samoloty bojowe Su- 30MK2V, systemy obrony przeciwlotniczej Tor-M1, 35 śmigłowców Mi i 100 tys. automatów Kałasznikowa.

Oficjalnie Wenezuela utrzymuje, że flota podwodna potrzebna jest jej do patrolowania strefy szelfowej, w której wydobywa ropę naftową. Nieoficjalnie nie ukrywa, że modernizuje swoją marynarkę wojenną, by móc stawić czoło ewentualnej blokadzie morskiej ze strony USA. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Wenezuela negocjuje zakup okrętów podwodnych od Rosji