Wenezuela reglamentuje dywidendy dla koncernów energetycznych

Zagraniczne koncerny energetyczne prowadzące działalność w Wenezueli wspólnie z państwową firmą PDVSA nie będą mogły korzystać z dywidendy, jeśli ich produkcja nie osiągnie zakładanych celów, poinformował Rafael Ramirez, tamtejszy minister ropy, którego cytuje Reuters.

Kontrolowana przez państwo spółka PDVSA jest większościowym partnerem w około 40 joint ventures z szeroką rzeszą zagranicznych podmiotów. Zostały one zawiązane w celu zwiększenia wydobycia surowca przez członka OPEC, który ma największe światowe zasoby ropy.

„Żaden koncern, który nie zrealizuje celu wydobywczego nie będzie otrzymywał dywidendy. Dodatkowo, dywidendy mają być reinwestowane w dalszy rozwój produkcji” – powiedział Ramirez.

W 2012 r. produkcja ropy w Wenezueli spadła o 3 proc. do 3,03 mln baryłek dziennie.
Poszukując możliwości przyspieszenia projektów związanych z tzw. ciężką ropą w rejonie Pasa Orinoko, kraj zgodził się w tym roku na duże umowy kredytowe z China National Petroleum, Chevronem i Schlumbergerem (obie firmy z USA) oraz rosyjskim Rosneftem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Wenezuela reglamentuje dywidendy dla koncernów energetycznych