Wenezuela ruszy ze sprzedażą swojej kryptowaluty 20 lutego

opublikowano: 31-01-2018, 09:54
aktualizacja: 31-01-2018, 09:56

Przedsprzedaż nowej kryptowaluty "petro" w Wenezueli rozpocznie się 20 lutego, zapowiedział prezydent Nicolas Maduro. Rząd ma nadzieję, że pozwoli to wyciągnąć kraj z tragicznego kryzysu gospodarczego, donosi serwis CNBC.

Krytycy oceniają inicjatywę nie tylko jako nielegalną, ale również jako emigrację długu przez rząd w obliczu czterocyfrowej inflacji i poważnych niedoborów.

Nicolas Maduro
fot. Bloomberg

Maduro powiedział wcześniej, że Wenezuela wyemituje 100 milionów tokenów z których każdy będzie wyceniany - i wspierany – o równowartość jednej baryłki wenezuelskiej ropy.

Oznaczałoby to wartość całej emisji „petro” na poziomie nieco ponad 6 mld USD.

Wszystkie kryptowaluty świata zostały przeszacowane po ogłoszeniu przez Wenezuelę informacji o stworzeniu „petro” - powiedział Maduro w przemówieniu transmitowanym w publicznej telewizji.

Rząd uważa, emisja „petro” pomoże krajowi, który boryka się z ogromnymi brakami środków finansowych, na dokonywanie transakcji finansowych i przezwyciężyć sankcje USA nałożone przeciwko socjalistycznemu rządowi Maduro.

Jednak Stany Zjednoczone na początku tego miesiąca ostrzegały inwestorów odnośnie zapowiadanej sprzedaży „petro”  twierdząc, że postępowanie w tej sprawie może być sprzeczne z sankcjami, ponieważ "petro-cyfrowa waluta wydaje się być przedłużeniem kredytu dla wenezuelskiego rządu".

Z kolei opozycja uważa za nielegalne wykorzystywanie rezerw ropy naftowej - których Wenezuela ma największą na świecie - do emisji długów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane