Wenezuela wprowadza certyfikaty na złote sztabki

opublikowano: 28-08-2018, 07:18

Prezydent Nicolas Maduro ogłosił, że od września ruszy w Wenezueli sprzedaż certyfikatów zabezpieczonych złotem.

Certyfikaty mają mieć pokrycie w sztabkach złota o wadze 1,5 i 2,5 grama. Umożliwią oszczędzanie, a także będą służyć do zakupów na kredyt np. samochodów, wyjaśnił prezydent Maduro w telewizji.

Nicolas Maduro
Zobacz więcej

Nicolas Maduro fot. Bloomberg

- Znaleźliśmy sposób na postęp w kierunku socjalizmu, równości i rozwoju sił twórczych narodu – oświadczył prezydent Wenezueli podczas wystąpienia w mennicy.

Złoto zostało uznane przez władze za sposób obrony przez szalejącą w kraju hiperinflacją, szacowaną na ok. 100 tys. proc.

Wcześniej w sierpniu Maduro ogłosił 95 proc. dewaluację krajowej waluty z jednoczesnym podwyższeniem wynagrodzenia minimalnego o ponad 3 tys. proc. Wprowadzono jednocześnie zdenominowanego o pięć zer, nowego bolivara.

Sprzedaż certyfikatów ruszy 11 września. Będą one sprzedawane po 3,5 tys. i 5,8 tys. nowych boliwarów w zależności od wagi zabezpieczającego złota.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu