Werdykt Sądu OKiK korzystny dla Polskapresse

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-10-2005, 14:39

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie wrocławskich dzienników. Uznał, że wydawnictwo Polskapresse nie musiało zgłosić do UOKiK zamiaru przejęcia tytułów "Słowo Polskie" i "Wieczór Wrocławia".

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie wrocławskich dzienników. Uznał, że wydawnictwo Polskapresse nie musiało zgłosić do UOKiK zamiaru przejęcia tytułów "Słowo Polskie" i "Wieczór Wrocławia".

O decyzji sądu poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka prasowa Polskapresse Magdalena Chudzikiewicz.

Jak poinformowała, sąd uznał, że nie było podstaw do zgłoszenia koncentracji, bo przedmiotem sprzedaży nie było całe przedsiębiorstwo, lecz jego część, oraz że Polskapresse nie przejęła kontroli nad Dolnośląskim Wydawnictwem Prasowym (poprzednim właścicielem "Słowa Polskiego").

Postępowanie antymonopolowe w sprawie niedopełnienia wymogu zgłoszenia zamiaru przejęcia przez Polskapresse bezpośredniej kontroli nad DWP zostało wszczęte 30 października 2003 roku.

UOKiK na podstawie napływających do niego informacji ustalił, iż Polskapresse stała się właścicielem trzech gazet ukazujących się na Dolnym Śląsku. Poza "Gazetą Wrocławską" zaczęła wydawać dwa tytuły należące dotychczas do DWP, spółki zależnej od Orkla Media, czyli "Słowo Polskie" oraz "Wieczór Wrocławia".

Polskapresse w odpowiedzi na argumenty UOKiK twierdziła, że od DWP kupowała jedynie części, więc nie miała obowiązku zgłaszania koncentracji, gdyż w jej ocenie polskie prawo nie ma zastosowania do takiej sytuacji.

W lutym 2004 r. prezes UOKiK wydał decyzję, która nakazywała Polskapresse zbycie majątku nabytego w 2003 r. od Dolnośląskiego Wydawnictwa Prasowego (DWP), w tym prawa do wydawania "Słowa Polskiego". Zobowiązał też wydawnictwo do zapłaty kary pieniężnej w wysokości 235 tys. zł.

Polskapresse odwołała się od tej decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Werdykt Sądu OKiK korzystny dla Polskapresse