Wesley Snipes oskarżony o oszustwa podatkowe

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 08-12-2006, 19:15

Amerykański aktor Wesley Snipes, oskarżony dwa miesiące temu o oszustwa podatkowe, oddał się w piątek w ręce władz.

Amerykański aktor Wesley Snipes, oskarżony dwa miesiące temu o oszustwa podatkowe, oddał się w piątek w ręce władz.

Snipes przyleciał do Orlando na Florydzie swym prywatnym samolotem z Namibii, gdzie kręci kolejny film - poinformował jego rzecznik. Wkrótce potem stawił się w sądzie i został zwolniony za kaucją w wysokości 1 miliona dolarów.

Sąd zezwolił Snipesowi na powrót do Afryki, by mógł dokończyć prace nad filmem. Do 10 stycznia 2007 roku aktor ma jednak powrócić do Kalifornii i oddać paszport.

Snipesowi zarzuca się m.in. wyłudzenie prawie 12 milionów dolarów tytułem rzekomo nadpłaconych podatków. Wraz ze Snipesem zarzuty postawiono dwóm innym mężczyznom. Oprócz wyłudzenia, dokonanego wspólnie z pozostałymi dwoma oskarżonymi, aktorowi zarzuca się też, że w latach 1999-2004 nie składał deklaracji podatkowych. Gdyby potwierdziły się wszystkie zarzuty, mogłoby mu w USA grozić 16 lat więzienia.

44-letni Snipes twierdzi, że próbuje się z niego zrobić kozła ofiarnego. W e-mailu, przesłanym z Afryki jednemu z dziennikarzy gazety "Orlando Sentinel" skarżył się na "niesprawiedliwość" prokuratorów federalnych i sugerował, że zajęto się nim, ponieważ jest czarnoskóry i sławny. Jednocześnie podkreślił, że traktuje tę sprawę poważnie i zamierza przestrzegać prawa. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane