Westinghouse dostał grant

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W tym i przyszłym roku amerykańska firma, która stara się o udział w polskim programie jądrowym, otrzyma wsparcie na centrum usług w Krakowie.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakiej wysokości grant otrzyma Westinghouse
  • ile osób zatrudni
  • jakie usługi docelowo będzie świadczyć krakowskie centrum

Westinghouse dostał grant

opublikowano: 03-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W tym i przyszłym roku amerykańska firma, która stara się o udział w polskim programie jądrowym, otrzyma wsparcie na centrum usług w Krakowie.

Teoretycznie decyzja koncernu Westinghouse o otwarciu w Polsce centrum usług wspólnych to element dyplomacji ekonomicznej. Firma ogłosiła inwestycję w ubiegłym roku, już po podpisaniu z polskim rządem umowy zapowiadającej sporządzenie w ciągu 18 miesięcy (liczonych od lutego 2021 r.) oferty technologicznej i finansowej na polski atom. Amerykanie konkurują z Francuzami i Koreańczykami.

Okazuje się, że polski rząd też da Amerykanom coś na zachętę. Już w ubiegłym roku, gdy Westinghouse otwierał centrum usług w krakowskim kompleksie Zabłocie Business Park, wiadomo było, że ubiega się o grant z programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki. Ministerstwo Rozwoju i Technologii z poślizgiem poinformowało o podpisaniu umowy w tej sprawie. Wynika z niej, że w tym i przyszłym roku firma otrzyma po 300 tys. zł dotacji. Zobowiązuje się zatrudnić do końca 2022 r. 160 osób. Koszty inwestycji wyniosą 14 mln zł.

Pierwsza transza
Pierwsza transza
Westinghouse, którego szefem w Polsce jest Mirosław Kowalik, były prezes państwowej Enei, już w tym roku otrzyma połowę rządowego grantu na inwestycję.
Marek Wiśniewski

Wiadomo dokładnie, jakie usługi ma świadczyć krakowskie centrum. Jednym z obszarów są finanse i księgowość. Zespół zarządzający zobowiązaniami ma mieć 18 pracowników, należnościami – 12 osób, a księgą główną – cztery. W dziale IT przy zarządzaniu aplikacjami i infrastrukturą będą pracować 23 osoby. Duży będzie zespół HR. Twardym HR, czyli zarządzaniem i kontrolą dokumentacji, kalkulacją płac itd., zajmie się 20 osób, a miękkim, czyli zarządzaniem talentami, rekrutacją i szkoleniami – 30. W centrum usług Westinghouse’a znajdzie się też dział zakupów zatrudniający 20 osób, zarządzania projektami (29) i usług wyspecjalizowanych, jak prawne, audytu i marketingowe (4 osoby).

Westinghouse zobowiązał się, że co najmniej 15 proc. grantu, czyli 90 tys. zł, przeznaczy na współpracę z uczelniami wyższymi, 70 proc. pracowników będzie pracować na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony, a centrum będzie eksportować usługi za co najmniej 100 tys. zł rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.