Weź kasę z Unii

DI
opublikowano: 24-09-2009, 00:00

Pytanie do eksperta:

Właśnie przeczytałem w "PB" artykuł "Weź ostatnie pieniądze na innowacje". Zastanawiam się, czy firma, którą kieruję, ma jakiekolwiek szanse skorzystać z programów unijnych?

Naszym głównym produktem są zaawansowane sprzęgi do składów szynowych, a klientami są tacy potentaci, jak Alstom, Bombardier czy Siemens. Zwiększamy zatrudnienie, inwestujemy w nowe technologie. Skupiamy się na poprawie efektywności produkcji i logistyki. Dostrzegamy szansę na więcej, ale musimy dysponować kapitałem na większe inwestycje. Jakie kryteria należy spełnić, aby ubiegać się o pieniądze z UE? Czy to, że Dellner Couplers Sp. z o.o. należy w 100 proc. do Dellner Couplers AB w Szwecji nas dyskwalifikuje?

Piotr Przybysz, dyrektor zarządzający

Odpowiedź: Przedsiębiorstwo, którego właścicielem jest podmiot zagraniczny, może ubiegać się o pieniądze z funduszy europejskich. Trzeba jednak pamiętać, że duży przedsiębiorca może zostać wykluczony, np. w obecnym konkursie z działania 4.4. POIG ("Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym") aplikować mogą wyłącznie firmy z sektora MŚP.

Beneficjent może ubiegać się o dofinansowanie w ramach działania 1.4-4.1 PO IG "Wsparcie na prace badawcze i rozwojowe oraz wdrożenie wyników tych prac". Składa się ono z dwóch części: badawczej i wdrożeniowej. W ramach pierwszej można przeprowadzić badania nad nowym produktem lub rozwiązaniem technologicznym, a w drugiej części kupić urządzenia niezbędne do wytwarzania nowego produktu i rozpocząć produkcję.

W przypadku dużych przedsięwzięć, w którym wydatki kwalifikowane przekroczą 160 mln zł, a planowane zwiększenie zatrudnienia 200 osób, firmy produkcyjne mogą aplikować o pieniądze w ramach działania 4.5.1 PO IG "Wsparcie inwestycji w sektorze produkcyjnym".

Beata Rulak, konsultant Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu