Wezmą ministrów na spytki

AMB
03-10-2007, 00:00

Szef komisji skarbu chce wiedzieć, co rząd trzyma w zanadrzu dla państwowych spółek. To troska o kraj czy kampania PO na koszt Sejmu?

Szef komisji skarbu chce wiedzieć, co rząd trzyma w zanadrzu dla państwowych spółek. To troska o kraj czy kampania PO na koszt Sejmu?

Aleksander Grad, poseł PO i przewodniczący sejmowej komisji skarbu, zwołał na dziś nadprogramowe posiedzenie. Chce zapytać ministrów skarbu i gospodarki, jakie ważne decyzje dotyczące państwowych spółek chcą zrealizować jeszcze przed wyborami i tuż po nich. Tomasz Markowski z PiS, wiceszef komisji, jest zaskoczony i oburzony.

— Nie wydarzyło się nic takiego, co zmuszałoby komisję do odbycia posiedzenia w okresie przedwyborczym. To czysto polityczne przedsięwzięcie. PO, zamiast zwołać konferencję prasową, urządza sobie kampanię pod sztandarem komisji i na koszt Sejmu. Kancelaria powinna wystawić jej za to rachunek — oburza się Tomasz Markowski.

Aleksander Grad zapewnia, że nie chodzi o kampanię.

— Posiedzenie w tej sprawie zamierzaliśmy odbyć już wcześniej, ale trzeba było je przesunąć. Teraz, w okresie osłabionej kontroli parlamentu nad rządem, takie spotkanie jest potrzebne. Wyraził na nie zgodę marszałek Sejmu — argumentuje przewodniczący.

On też jest oburzony, ale tym, że resort gospodarki — pod nieobecność Piotra Woźniaka — nie chce wydelegować na spotkanie z posłami żadnego z licznych wiceministrów.

— Wszyscy zajmują się kampanią? Jeśli tak, chciałbym zobaczyć potwierdzenie ich urlopów — złości się Aleksander Grad.

Swoje przybycie do Sejmu zapowiedzieli natomiast przedstawiciele resortu skarbu. Na pytania posłów ma odpowiadać minister Wojciech Jasiński i dwaj jego zastępcy.

O co komisja zamierza ich zapytać?

— O sprawy strategiczne. Na pewno o prywatyzację sektora stoczniowego. Ze Stoczni Gdańskiej docierają ostatnio niepokojące sygnały. Chcemy wiedzieć, co naprawdę dzieje się w jej sprawie. Chcemy zapytać o KGHM, jego zaangażowanie kapitałowe w PAK i finansowanie koncertów, o Orlen, Lotos i ewentualne plany dotyczące połączenia obu spó-łek — wylicza Aleksander Grad.

Posłowie zapytają też ministra o PGNiG, prywatyzację Enei, która miała nastąpić w tym roku, i wciąż odwlekaną likwidację Nafty Polskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wezmą ministrów na spytki