Wezwanie na Prosper jednak rusza

AMB
opublikowano: 02-06-2009, 00:00

Torfarm nie dostał kolejnego pisma od KNF, która wcześniej prosiła spółkę o wyjaśnienia. Zapisy startują dzisiaj.

Torfarm nie dostał kolejnego pisma od KNF, która wcześniej prosiła spółkę o wyjaśnienia. Zapisy startują dzisiaj.

Wszystko wskazuje na to, że Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nie dopatrzyła się naruszenia prawa w działaniach Torfarmu, giełdowego hurtownika leków. Chodzi o przejęcie przez toruńską firmę warszawskiego Prospera i związane z tym wezwanie na akcje stołecznej spółki.

W ubiegłym tygodniu Torfarm poinformował o przesunięciu o jeden dzień daty rozpoczęcia zapisów. Zrobił to po wymianie korespondencji z KNF, która miała wątpliwości do ustalonej w wezwaniu ceny akcji Prospera i prosiła przejmującego o dodatkowe wyjaśnienia. Kolejne pismo od komisji nie nadeszło, co oznacza, że wezwanie rozpocznie się dzisiaj.

Gdyby KNF uznała, że inwestor złamał prawo, mogłaby zażądać zmiany warunków wezwania. Jej werdyktem rozczarowane jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII), które kwestionuje proponowane przez Torfarm warunki przejęcia Prospera. SII zarzuca toruńskiej firmie, że nierówno traktuje akcjonariuszy, bo za akcje warszawskiej hurtowni kupione w transakcji pośredniej (poprzez spółkę Oktogon Investments, kontrolowaną przez Tadeusza Wesołowskiego, głównego akcjonariusza Prospera) płaci dużo więcej niż oferuje na rynku.

— To smutne, że mamy do czynienia z kolejnym przejęciem, podczas którego część akcjonariuszy zostanie oszukana. Mam nadzieję, że proces cywilny, który wytoczymy w podobnej sprawie ZEG, zakończy się sukcesem. To powinno ukrócić takie praktyki — mówi Piotr Cieślak, wiceprezes SII.

Piotr Sucharski, szef Torfarmu, nie zgadza się z taką oceną.

— Czuję się w tej sprawie komfortowo, zwłaszcza że spółka Oktogon, za pośrednictwem której przejęliśmy część akcji Prospera, miała jeszcze inny majątek. Warto również pamiętać, że w drugiej części transakcji z Tadeuszem Wesołowskim kupujemy akcje po 5 zł. To znacznie mniej niż oferujemy rynkowi — podkreśla Piotr Sucharski.

W rozpoczynającym się dziś wezwaniu Torfarm chce skupić 2,2 mln akcji Prospera na rynku po 8,34 zł i 1,5 mln po 5 zł od Tadeusza Wesołowskiego. 1-3 miesiące po zakończeniu tej operacji spółka planuje kolejne wezwanie związane z wycofaniem Prospera z giełdy.

— Rozważamy też przymusowy wykup, ale to mniej prawdopodobny scenariusz — dodaje Piotr Sucharski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu