WFB: wzrost kursu dolara zaskoczył rynek

23-07-2002, 14:09

Większość inwestorów, dealerów europejskich zapewne przecierała oczy ze zdumienia widząc poranny kurs EUR/USD na ekranach monitorów. Mimo wieczornych wzrostów w okolice 1,01, w trakcie późnej sesji nowojorskiej i azjatyckiej wspólna waluta zaczęła poważnie tracić na wartości gubiąc po drodze wsparcia na 1,0050 oraz najważniejsze na 1,0020.

Spadek poniżej parytetu uruchomił zlecenia sprzedaży graczy średnio i długoterminowych co doprowadziło do spadku poniżej 9990 do 9950. Pokrywanie krótkich pozycji pozwoliło na chwilowy wzrost EUR pod parytet lecz dealerom banków europejskich wystarczył łyk kawy aby zacząć masową wyprzedaż EUR. Pytanie nurtujące wszystkich dotyczy przyczyn tak gwałtownego spadku. Oczywiście post factum można przytoczyć ich można kilka.

Od kilku dni obserwowano gasnącą korelację między zachowaniem amerykańskich akcji a notowaniami dolara. Mimo ogłoszenia w weekend upadłości przez Worldcom dolar w poniedziałek rósł w stosunku do EUR. Wczoraj opublikowany został raport IMM w którym przewaga netto długich pozycji nad krótkimi była aż czterokrotna. Niepokojącym sygnałem była notowana od kilku dni aktywność korporacji europejskich które zabezpieczały niskie kursy dolara w płatnościach importowych. Pewne wskazówki aczkolwiek lekceważone po dramatycznym wzroście do 1,02 pokazywał rynek opcji. Kilka dni temu źródła donosiły o sporym popycie na krótkie opcje EUR put OTM ze strika’mi poniżej parytetu.

Gwoździem do trumny, choć dość paradoksalnym, były dalsze głębokie spadki na Wall Street i realizacja zysków celem pokrycia strat na akcjach przez amerykańskie fundusze inwestycyjne. Wydaje się że głęboki spadek EUR z jakim mieliśmy do czynienia dziś w nocy i rano pozostawi rynek w stanie chwilowego paraliżu. W krótkim terminie szok jakiego doznał dziś rynek spowoduje naszym zdaniem dalsze spadki EUR w okolice 9800. Ewentualne korekty wzrostowe w kierunku parytetu należy wykorzystać do sprzedaży EUR. Od strony analizy technicznej EURUSD przetestował spadając do 9855, przyspieszoną linię trendu wzrostowego, która przebiega na poziomie 9880. Może to oznaczać pogłębienie spadków w najbliższej perspektywie.

Dla przywrócenia presji wzrostowej wymagane jest aby kurs zamknął się powyżej 1,0020 Dopóki kurs znajduje się poniżej tego poziomu zalecaną strategią wynikającą z analizy technicznej jest ustawianie krótkich pozycji na wzrostach Od strony analizy fundamentalnej ostatnie wydarzenia nie wprowadzają żadnych zmian. Uważamy ze głębsze spadki w kierunku 9820/30 przyciągną kapitał średnioterminowy i długoterminowy co pozwoli nas odbudowanie presji wzrostowej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WFB: wzrost kursu dolara zaskoczył rynek