WGI: Brak zdecydowanych ruchów na rynku złotego

Krzysztof Rup Filip Mazurek
opublikowano: 22-06-2004, 17:34

Wtorkowa sesja na rynku złotego miała spokojny przebieg. Wartość naszej waluty w stosunku do dolara kształtowała się w przedziale 3,7810/8065, a do euro 4,5700/6050. Inwestorzy nie podejmowali bardziej zdecydowanych ruchów w oczekiwaniu na kluczowe dla złotego czwartkowe głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Marka Belki.

Uczestnicy rynku byli zarówno chętni do kupna jak i sprzedaży polskiej waluty, co przełożyło się na brak zasadniczych zmian w notowaniach. Kurs USD/PLN podążał w pewnym stopniu za rozwojem wypadków na rynku eurodolara.

Rynek uwzględnił już w wycenie złotego uzyskanie przez prof. Marka Belkę wotum zaufania, jednak Socjaldemokracja, partia będąca obecnie języczkiem u wagi, przeciąga ogłoszenie decyzji o poparciu dla rządu i stawia nowe warunki porozumienia z koalicją rządzącą. W wywiadzie dla agencji Reuters szefowa klubu parlamentarnego SdPl Jolanta Banach powiedziała, że partia gotowa jest poprzeć gabinet prof. Marka Belki w czwartkowym głosowaniu, jeśli zaakceptuje warunki stawiane przez SdPl, czyli m.in. ponowne głosowanie nad wotum zaufania jesienią i zmiany reguł obsadzania stanowisk publicznych. Lider SdPl Marek Borowski powiedział, że plan wicepremiera Jerzego Hausnera jest kluczowy dla poprawy kondycji polskich finansów publicznych i musi być kontynuowany. Zaznaczył jednak, że konieczna będzie weryfikacja niektórych cięć socjalnych. Szanse na porozumienie z SLD ocenił na ponad 50 proc.

Po południu opublikowano dane o inflacji bazowej. Inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w maju 2 proc. Miesiąc wcześniej wyniosła 1,2 proc. Powinno to utwierdzić Radę Polityki Pieniężnej w przekonaniu o konieczności podniesienia stóp procentowych.

O godz. 16.15 jeden dolar wyceniany był na 3,7890 złotego, a jedno euro na 4,5820 złotego (odchyl.– 1,34 proc.).

Krótkoterminowa prognoza

Do czasu czwartkowego głosowania nad wotum zaufania notowania złotego nie powinny ulec większej zmianie. Nie wykluczamy jednak, że część inwestorów, niepewna ostatecznego rozstrzygnięcia losów gabinetu prof. Marka Belki, zdecyduje się na realizację zysków jeszcze przed decydującym głosowaniem. Wartość złotego może na krótko zniżkować poniżej 1 proc. po mocnej stronie parytetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Rup Filip Mazurek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: Brak zdecydowanych ruchów na rynku złotego