WGI: Marsz złotego może zostać zatrzymany

Jacek Jurczyński
16-05-2001, 00:00

WGI: Marsz złotego może zostać zatrzymany

Ostatnie dni przyniosły lekkie osłabienie naszej waluty. Pierwszy impuls do kupna dewiz dała wypowiedź ministra Jarosława Bauca, który stwierdził, że złoty jest przewartościowany. Miało to miejsce w środę późnym popołudniem, kiedy rynek był już mało płynny. Cena dolara wzrosła w okolice 3,9800. W piątek notowania naszej waluty ponownie wzrosły. Do sprzedaży dewiz zachęciła rynek decyzja amerykańskiego rządu o odrzuceniu indywidualnych pozwów, które blokowały wypłaty z niemieckiego funduszu odszkodowawczego. Kurs dolara do złotego znalazł się w okolicach 3,9500, a kurs euro do złotego w okolicach 3,4800.

W poniedziałek, kiedy ukazały się informacje o tym, że do wypłaty odszkodowań jeszcze daleka droga, inwestorzy przystąpili do kupna dewiz, które jeszcze w piątek tak chętnie sprzedawali. Cena dolara do złotego wzrosła w okolice 4,0300/4,0350. Kurs euro do złotego znalazł się w okolicach 3,5200/3,5300. We wtorek rynek ustabilizował się przy kursie USD/PLN w przedziale 4,0100–4,0200. Inwestorzy nie otwierali większych pozycji oczekując na dane o wysokości inflacji w kwietniu.

Gwałtowne załamanie notowań naszej waluty jest mało prawdopodobne. Wiele wskazuje jednak na to, że tryumfalny marsz złotego może zostać zatrzymany. Kurs dolara do złotego nie powinien wzrosnąć w najbliższych dniach powyżej 4,0600, a kurs euro do złotego powyżej 3,5600. Na nominalny kurs dolara do złotego i euro do złotego duży wpływ mieć będą wydarzenia z rynku międzynarodowego. Decyzja o wysokości stóp procentowych może się silnie odbić na kursie EUR/USD, a tym samym na zmianie notowań dolara i euro do naszej waluty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Jurczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WGI: Marsz złotego może zostać zatrzymany