WGI: nowy rekord kursu euro do złotego

26-09-2003, 18:07

USD/PLN i EUR/PLN

Początek ostatniej w tym tygodniu sesji nie był udany dla naszej waluty. Złoty silnie stracił na wartości. Cena dolara zwyżkowała z 3,9165 do 3,9690. Cena euro wzrosła z 4,4950 do 4,5560 i była najwyższa w historii. W rezultacie odchylenie złotego od parytetu po raz pierwszy od tygodnia znalazło się po jego słabej stronie. Trudno wskazać jednoznaczny powód takiego stanu rzeczy. Wydaje się, że i tak słabe nastroje na rynku, wynikające z obaw o stan finansów państwa, pogorszyła treść wywiadu udzielonego w czwartek agencji Reuters przez wysokiego rangą przedstawiciela Ministerstwa Finansów, którym podkreślił, że jeżeli w przyszłym roku dług publiczny minimalnie przekroczy poziom 55 proc., to dwa lata później finanse publiczne praktycznie ulegną paraliżowi.

W kolejnych godzinach handlu złoty zdołał odrobić część poniesionych wcześniej strat, a odchylenie ponownie znalazło się na minusie. Rzecznik resortu finansów powiedział, że Ministerstwo nie widzi powodów do niepokoju na rynku walutowym, oraz że fundamenty gospodarki są stabilne. Z kolei członek RPP Dariusz Rosati powiedział, że osłabienie złotego jest nietrwałe i wynika z „rosnących obaw na rynku o to czy rządowi starczy odwagi i wyobraźni w reformowaniu finansów publicznych”.

O godz. 16:00 GUS podał, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych w pierwszej połowie września wzrosły o 1,4 proc. w stosunku do drugiej połowy sierpnia i o 1,1 proc. w stosunku do pierwszej połowy sierpnia.

O godz. 16.45 jeden dolar wyceniany był na 3,9425 złotego, a jedno euro na 4,5240 złotego (odchyl. –0,53 proc.).

Krótkoterminowa prognoza: W dalszym ciągu radzimy wstrzymać się z zawieraniem transakcji na złotówce. Zanosi się na to, że początek tygodnia będzie miał bardzo nerwowy przebieg.

USD/JPY

W trakcie piątkowej sesji nie nastąpiły większe zmiany na rynku dolarjena. Kurs USD/JPY poruszał się w przedziale 111,76 – 112,31. Nowy minister finansów Sadakazu Tanigaki po raz kolejny podkreślił, że jeśli okaże się to konieczne władze mogą podjąć działania, które doprowadzą do wyhamowania zbytniego wzmocnienia jena. Silne trzęsienie ziemi, które nawiedziło północna wyspę Japonii Hokkaido nie wpłynęło na rynek.

O godz. 16.45 jeden dolar wyceniany był na 111,92 jena.

Krótkoterminowa prognoza: Szanse na większe spadki kursu USD/JPY, być może nawet do 110,00 są już praktycznie niemożliwe. Warto zastanowić się nad ponownym zaangażowaniem w dolary poniżej poziomu 111,50/75.

EUR/USD

Pierwsze godziny piątkowej sesji na rynku eurodolara przebiegły w bardzo spokojnej atmosferze. Kurs EUR/USD poruszał się w wąskim, 18 pkt przedziale 1,1465 – 1,1483.

W kolejnych godzinach handlu amplituda wahań kursu rozszerzyła się do 1,1440 – 1,1500, a rynek żywiołowo reagował na dane makro z USA, które przedstawiano po południu. O godz. 14:30 napłynęły pozytywne dla dolara informacje, a po ich publikacji kurs EUR/USD zniżkował w dolne granice przedziału. Tempo wzrostu gospodarczego w II kwartale wyniosło 3,3 proc. i było wyższe niż szacowane wcześniej 3,1 proc. Niestety, kolejne dane nie były już tak. O godz. 15:47 okazało się, że nastroje amerykańskich konsumentów spadły w większym niż oczekiwano stopniu. Sporządzany przez Uniwersytet Michigan mierzący je indeks zniżkował w końcu września do 87,7 pkt z 89,3 pkt w sierpniu. Na rynku oczekiwano spadku do 88,5 pkt.

O godz. 16.45 jedno euro wyceniane było na 1,1479 dolara.

Krótkoterminowa prognoza: Potencjał wzrostowy na rynku eurodolara powoli wygasa. Obecnie wydaje się, że kurs EUR/USD w okolicy poziomu 1,1500 warto wykorzystać do sprzedaży europejskiej waluty za dolary.

Przygotował: Marek Nienałtowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: nowy rekord kursu euro do złotego