WGI: obniżki stóp procentowych raczej nie będzie

Marek Druś
opublikowano: 25-09-2001, 17:25

Rynek krajowy

Dzisiejsza sesja, podobnie jak wczorajsza, przyniosła spadek notowań naszej waluty. Choć na otwarciu kurs dolara do złotego oscylował przy poziomie ok. 4,1850, to już po południu sięgał nawet 4,2335. Z 3,8350 do 3,9000 wzrósł również kurs euro do złotego. Ostatni wzrost cen dewiz przekłada się na systematyczny wzrost odchylenia złotówki od parytetu. Pod koniec ubiegłego tygodnia byliśmy prawie przy minus 8 proc., wczoraj przy minus 7 proc., a w trakcie dzisiejszej sesji notowaliśmy poziomy powyżej minus 6 proc.

Rynek już drugi dzień dyskontuje dość zaskakujący wynik wyborów parlamentarnych. Choć ostateczne wyniki będą znane najwcześniej dziś w nocy, to prognozy mówią o tym, że koalicji SLD-UP do samodzielnego stworzenia rządu może zbraknąć od 10 do 14 mandatów. Inwestorzy obawiają się, że SLD-UP w przypadku konieczności wejścia w koalicję z inną partią, np. z PSL-em bądź stworzenia rządu mniejszościowego, może mieć duże problemy z wprowadzeniem proponowanych przez prof. Belkę rozwiązań.

W momencie sporządzania tego komentarza tj. o godz. 16.30 za jednego dolara trzeba było zapłacić 4,2280 złotego, a za jedno euro 3,9000 złotego.

Prognoza:

Naszym zdaniem, notowania krajowej waluty będą w dalszym ciągu silnie reagować na informacje z polskiej sceny politycznej. Uważamy również, że RPP w trakcie jutrzejszego posiedzenia nie powinna zdecydować się na obniżkę poziomu stóp.

Strategia:Eksporter i Importer: Czekaj

Rynek jena

W trakcie dzisiejszej sesji notowania dolara względem jena pozostawały dość stabilne w przedziale 117,00 – 117,65. Dość spokojny przebieg handlu japońską walutą wynikał głównie z obaw przed kolejnymi interwencjami dokonywanymi zarówno w zeszłym, jak i w obecnym tygodniu przez Bank of Japan.

Prognoza: Naszym zdaniem, notowania japońskiej waluty w dalszym ciągu, z racji obaw o interwencje, powinny pozostawać powyżej poziomu 117,00 i konsolidować się w 100 pkt. przedziale 117,00 – 118,00.

Strategia: Pozostań neutralny

Rynek euro

Podczas dzisiejszych notowań wartość europejskiej waluty sukcesywnie wzrastała i choć skala zwyżek była niezbyt duża, to kurs EUR/USD przed podaniem popołudniowych danych o nastrojach konsumentów w USA, tj. przed godz. 16.00 dotarł z 0,9150 do 0,9215.

Około południa Federalny Urząd Statystyczny Niemiec opublikował wstępne dane o spadku we wrześniu inflacji w kraju naszych zachodnich sąsiadów do najniższego od roku poziomu tj. 2,1 proc., a to według wielu analityków może świadczyć o tym, że wskaźnik cen detalicznych w euro zone może już niedługo osiągnąć zakładany przez ECB poziom 2,0 proc.

Dokładnie o 16.00 okazało się, że według informacji przedstawionych przez instytut Conference Board wskaźnik zaufania konsumentów w USA spadł we wrześniu do 97,6 pkt. ze 114,00 pkt. miesiąc wcześniej. Choć średnia oczekiwań analityków wynosiła 105,1 pkt., dolar tylko chwilowo stracił na wartości. Kurs EUR/USD po krótkotrwałym wzroście w okolice 0,9230 powrócił do ok. 0,9215. Po chwilowej niepewności inwestorzy doszli do wniosku, że po tragicznych wydarzeniach w USA wartość 97,6 pkt. jest wbrew pozorom dość dobra. O godz. 16.30 zyskiwały również indeksy na Wall Street (Nasdaq 1 proc., DJIA 0,5 proc.).

Prognoza: Naszym daniem notowania euro powinny dalej wzrastać. Inwestorom doradzamy zakupy wspólnej waluty na dołkach.

Strategia: Kupuj po 0,9210; Stop loss 0,9190; Take profit 0,9250;

Kalendarium:

Środa – 26 września

OPEC – Decyzja w sprawie wielkości produkcji ropy

Polska – Decyzja RPP w sprawie stóp

*(czasu warszawskiego)

Źródło: Reuters, GUS, NBP

Przygotowują: Jacek Jurczyński, Marek Nienałtowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / WGI: obniżki stóp procentowych raczej nie będzie