WGI: rynek walutowy czeka na decyzję RPP

opublikowano: 24-06-2003, 18:00

USD/PLN i EUR/PLN

Złoty rozpoczął wtorkową sesję od nieznacznego osłabienia, co było dalszą reakcją na to, jak w poniedziałek po południu agencja Standard and Poors obniżyła ze stabilnej na negatywną perspektywę ratingu dla Polski. Cena dolara wzrosła do 3,8810, a cena euro sięgnęła poziomu 4,4820.

W kolejnych godzinach sesji nasza waluta z nawiązką odrobiła wcześniejsze straty. Złotemu we wzroście pomogło z pewnością uspokojenie rozchwianego w ostatnim okresie rynku węgierskiego forinta oraz oczekiwanie na środowe decyzje zarówno Rady Polityki Pieniężnej, jak i amerykańskiego FED. Nieznaczny wpływ na wzrost sentymentu dla naszej waluty mogły mieć również opublikowane przed południem dane makroekonomiczne. Cena dolara zniżkowała do 3,8465, a cena euro do 4,4385. W I kwartale br. tempo wzrostu gospodarczego Polski wzrosło o 2,2 proc. i było zgodne z oczekiwaniami rynku. W maju stopa bezrobocia spadła do 17,9 proc. z 18,4 proc. w kwietniu i była nieco niższa niż się spodziewano. O 9,7 proc. (r./więcej.), czyli więcej niż prognozowano w tym samym miesiącu, wzrosła sprzedaż detaliczna. W skali miesięcznej zanotowano jej 0,3 proc. spadek.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu nie zaskoczył i zdecydował się utrzymać stawki podatku PIT w przyszłym roku na niezmienionym poziomie. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym, tak jak oczekiwano, zakłada również podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 3168 PLN oraz likwidację ośmiu ulg i zwolnień podatkowych.

O godz. 16.20 jeden dolar wyceniany był na 3,8630 złotego, a jedno euro na 4,4510 złotego (odchyl. –3,05 proc.).

Krótkoterminowa prognoza: Rynek oczekuje na decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Zdania na rynku, co do możliwej obniżki, są podzielone. Jeżeli Rada zdecydowałaby się na ponowne „cięcie” poziomu stóp procentowych złoty powinien zyskać na wartości.

USD/JPY i EUR/JPY

W trakcie wtorkowej sesji wartość amerykańskiej waluty do jena konsolidowała się w wąskim przedziale 117,60 – 118,08. Podobnie jak na krosie EUR/USD brak większych zmian kursu USD/JPY spowodowany był wyczekiwaniem inwestorów na środową decyzję FED w sprawie dalszego kształtu polityki monetarnej USA. Cena dolara w ciągu dnia utrzymywała się powyżej poziomu 117,50 postrzeganego przez uczestników rynku jako granica, poniżej której, w celu osłabienia szkodzącego konkurencyjności krajowego eksportu jena, może interweniować Bank of Japan na zlecenie Ministerstwa Finansów.

O godz. 16.20 jeden dolar wyceniany był na 118,05 jena.

Krótkoterminowa prognoza: Notowania amerykańskiej waluty do jena mają szansę w najbliższym czasie zwyżkować w kierunku poziomu 118,50. Zalecamy zakupy dolarów w zakresie 117,50/80.

EUR/USD

W trakcie pierwszej części sesji kurs EUR/USD po nieudanej, poniedziałkowej próbie pokonania w dół ważnego od strony technicznej poziomu wsparcia 1,1500 nieco zwyżkował i poruszał się w przedziale 1,1531 do 1,1583. Zmiany na rynku eurodolara nie były jednak zbyt duże i wyraźnie było widać, że inwestorzy wstrzymywali się z zawieraniem większych transakcji przed zaplanowaną na popołudnie publikacją, istotnych z punktu widzenia środowej decyzji FED-u w sprawie stóp, danych o zaufaniu amerykańskich konsumentów za czerwiec. Średnia oczekiwań analityków ankietowanych przez Bloomberga oraz Reutersa pokazywała, że wartość wskaźnika je opisującego powinna spaść do 82,2 – 82,4 pkt z 83,8 pkt w maju.

Dokładnie, o godz. 16:00 okazało się, że wskaźnik opisujący zaufanie amerykańskich konsumentów w czerwcu spadł, ale w mniejszym niż oczekiwano stopniu, do 83,5 pkt z 83,6 pkt po korekcie w maju. Publikacja ta wzmocniła dolara, a kurs EUR/USD zniżkował do 1,1522.

O godz. 16.20 jedno euro wyceniane było na 1,1522 dolara.

Krótkoterminowa prognoza: Lepsze dane o zaufaniu konsumentów, których wydatki odpowiadają za 2/3 PKB USA zwiększają szansę na to, że w środę FED zdecyduje się jedynie na 25 pkt obniżkę poziomu stóp procentowych. Notowania europejskiej waluty do dolara mają szansę dalej zniżkować. Udane pokonanie w dół poziomu 1,1500 mają otwiera drogę w kierunku poziomu 1,1455.

Przygotowali: Jacek Jurczyński, Marek Nienałtowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: rynek walutowy czeka na decyzję RPP