WGI: Zagraniczne rynki wyczekują decyzji Fed

Krzysztof Rup Filip Mazurek
opublikowano: 23-06-2004, 16:27

Jeszcze podczas wtorkowego handlu, po południu, kurs USD/JPY zwyżkował w rejony 109,40. Środowy poranek przyniósł osłabienie amerykańskiej waluty.

Dolarjen zniżkował w okolice 108,40. Następne godziny notowań przyniosły stabilizację kursu w okolicach 108,50 – 109. Jen umocnił się po publikacji danych. Maj był już jedenastym miesiącem z rzędu, kiedy powiększyła się nadwyżka handlowa Japonii. Tak dobry wynik, to zasługa eksportu do Chin. Na rynku było dość nerwowo, ponieważ inwestorzy oczekiwali na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych. Zapadnie ona na posiedzeniu 29 – 30 czerwca. Hiroshi Watanabe z japońskiego resortu finansów skomentował obecne wahania jako dosyć spokojne. Jednocześnie dodał, że MOF monitoruje rynek na bieżąco i w razie gwałtownych ruchów będzie reagował. Watanabe dodał także, że ostatnie wysokie rentowności obligacji skarbowych (JGBs) były zgodne z fundamentami gospodarczymi.

O godz. 15.30 jeden dolar wyceniany był na 108,55 jena.

Krótkoterminowa prognoza

Najbliższe dni powinny przynieść konsolidację kursu w rejonach 108 – 110. Rynek będzie oczekiwał na informacje o decyzji Rezerwy Federalnej, jak i publikację indeksu tankan, obrazującego sentyment gospodarczy w Japonii.

Środowy handel rozpoczął się od wzrostów kursu EUR/USD w stosunku do wtorkowej sesji. Eurodolar osiągnął poziom 1,2192, najwyższy od 9 czerwca. W ostatnim czasie nie opublikowano żadnych ważnych informacji, więc inwestorzy skupili się na długoterminowych czynnikach, takich jak duży deficyt handlowy USA czy deficyt obrotów bieżących. Osłabiło to amerykańską walutę. Dodatkową nerwowość na rynku wprowadziło zabicie przez terrorystów koreańskiego tłumacza Kim Sun Ila i pogróżki o zabiciu tymczasowego premiera Iraku Iyad Allawiego. Kolejne godziny notowań odwróciły trend. Kurs zaczął zniżkować osiągając okolice 1,2069, aby następnie oscylować w okolicach 1,2085 i znalazł się w pobliżu mocnego wsparcia jak i oporu. Dolar odrabiał straty na spekulacjach, co do wysokości podwyżek stóp procentowych przez Fed. Podano wskaźniki inflacji w Bawarii za czerwiec. Były one niezmienne w porównaniu do maja, dzięki niższym cenom benzyny. Analitycy oczekują zwolnienia tempa inflacji w strefie euro właśnie w związku z mniejszymi cenami paliw.

O godz. 15.30 jedno euro wyceniane było na 1,2098 dolara.

Krótkoterminowa prognoza

Na kursie eurodolara nie zanosi się na większe wahania do ostatnich dni czerwca. Wtedy to Fed zadecyduje, co zrobić ze stopami procentowymi. Rynek będzie oczekiwał na decyzję, aby właściwie zareagować.

Kurs powinien oscylować na poziomie 1,20 – 22.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Rup Filip Mazurek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: Zagraniczne rynki wyczekują decyzji Fed