WGI: złotówka pozostanie silna

Przemek Barankiewicz
25-05-2001, 15:13

W mijającym tygodniu notowania naszej waluty utrzymywały się na wysokim poziomie. O ile na początku tygodnia jej odchylenie od parytetu wynosiło –13,6 proc., tak już pod jego koniec doszło do -14,6 proc. Co prawda polska waluta straciła nominalnie na wartości względem dolara, ale wynikało to z ponownego, bardzo silnego umocnienia się amerykańskiej waluty względem euro na rynkach międzynarodowych. Spowodowało to, wraz z silnym złotym, spadek kursu EUR/PLN do rekordowego poziomu w historii, tj. do około 3,4200.

Dodatkowo na wzrost notowań naszej waluty miały wpływ dwa wydarzenia. Po pierwsze, nowojorska sędzia Shirley Kram bezwarunkowo umorzyła skargi robotników przymusowych III Rzeszy, co zdaniem Otto Lambsdorffa, przedstawiciela kanclerza Gerharda Shroedera w funduszu odszkodowawczym, oznacza, że wypłata 800 mln USD odszkodowań (dla Polaków) może się wkrótce rozpocząć. Drugim wydarzeniem umacniającym złotówkę było podanie przez Główny Urząd Statystyczny informacji o wzroście cen żywności oraz napojów bezalkoholowych w pierwszej połowie maja aż o 1,0 proc. Oznacza to zapewne, że majowy, miesięczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych będzie dość silny. Wzrosnąć może także roczny wskaźnik inflacji. Tym samym Rada Polityki Pieniężnej na swoim posiedzeniu nie zdecyduje się raczej na obniżkę poziomu stóp. Z powodu bardzo wysokiego poziomu realnych stóp procentowych kapitał zagraniczny nadal będzie napływał i umacniał złotego.

Złoty wzmacniał się, mimo wysiłków strony rządowej, mających na celu wymuszenie na Radzie obniżki stóp oraz osłabienie krajowej waluty. W ciągu ostatnich pięciu dni wiele zamieszania na rynku wprowadzały wypowiedzi ministra finansów Jarosława Bauca. Informował o zrewidowaniu wysokości deficytu ekonomicznego za rok 2000 z 2,7 proc. PKB do 2,0 proc oraz o możliwym osłabieniu się złotego o 10 proc. do końca roku. Działania te nie zdały się jednak na nic, a złoty poza chwilowymi wahaniami pozostawał mocny.

Biorąc po uwagę, planowane na połowę lipca, wpływy z niemieckiego funduszu odszkodowawczego oraz możliwe wpływy prywatyzacyjne złotówka powinna pozostawać w dalszym ciągu silna. Tym samym zalecamy sprzedaż euro i dolara przy odchyleniu w okolicach –14 proc.

Jacek Jurczyński, Marek Nienałtowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: złotówka pozostanie silna