WGI: złoty nieznacznie osłabł we wtorek

opublikowano: 06-05-2003, 16:56

USD/PLN i EUR/PLN

Wtorkowa sesja przyniosła nieznaczny spadek wartości naszej waluty. Wraz ze znaczną aprecjacją ceny euro do dolara na rynku międzynarodowym cena wspólnej waluty do złotego wzrosła z 4,2430 do 4,2805. Dolar był natomiast wyceniany na 3,7565 - 3,7755 złotego.

W ciągu dnia na krajowym rynku niewiele się działo. Inwestorzy oczekiwali na przedstawienie, wieczorem czasu polskiego, decyzji FED-u w sprawie dalszej polityki monetarnej USA, a także na zaplanowane na środę: aukcję obligacji 2-letnich o wartości 2,8 mld złotych oraz publikację danych GUS o cenach żywności i napojów bezalkoholowych za drugą połowę kwietnia.

O godz. 16.00 jeden dolar wyceniany był na 3,7755 złotego, a jedno euro na 4,2760 złotego (odchyl. –6,10 proc.).

Krótkoterminowa prognoza: Nie wydaje się, aby w najbliższym okresie na krajowym rynku walutowym dochodziło do większych zmian. Kluczowym czynnikiem dla rozwoju wydarzeń w dalszym ciągu pozostanie zachowanie się kursu EUR/USD.

Strategia: Wstrzymaj się z transakcjami

USD/JPY i EUR/JPY

We wtorek notowania amerykańskiej waluty do jena spadły. Kurs USD/JPY spadł z 118,74 do najniższego poziomu od 2 kwietnia br., tj. do 117,97. Japońska waluta ponownie straciła zaś do euro. Kurs EUR/JPY wzrósł z 133,70 do 134,29 tj. do najwyższego poziomu od 22 lutego 1999 r. Inwestorzy z Nipponu nadal bardzo chętnie nabywają papiery skarbowe denominowane we wspólnej walucie.

O godz. 16.00 jeden dolar wyceniany był na 118,25 jena.

Krótkoterminowa prognoza: Spadki wartości dolara do jena powinny wyhamować. Poniżej poziomu 118,00 na rynku wzrastają obawy o możliwe interwencje ze strony Bank of Japan.

Strategia: Wstrzymaj się z transakcjami

EUR/USD

W trakcie wtorkowej sesji notowania europejskiej waluty do dolara wzrosły z 1,1279 do najwyższego poziomu od 5 lutego 1999 r., tj. do 1,1365. Inwestorzy postanowili zmniejszyć zaangażowanie w „zielone” z niepokojem oczekując na wieczorną (czasu polskiego) decyzję FOMC. Na rynku prognozowano, że główna stopa procentowa USA (funduszy federalnych) pozostanie utrzymana na niezmienionym poziomie 1,25 proc. Pojawiały się jednak opinie o tym, że FED może zasygnalizować potencjalną obniżkę w najbliższych miesiącach i zmienić nastawienie w prowadzonej polityce monetarnej.

W samo południe opublikowano dane z Eurolandu. Nie miały one jednak większego wpływu na rynek. Stopa bezrobocia w strefie euro w marcu wzrosła do 8,7 proc. (najwyżej od lutego 2000 r.) z 8,6 proc. w lutym i wobec przewidywań analityków na poziomie 8,8 proc. Wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro wyniósł w marcu 0,2 proc. w skali miesięcznej, co było zgodne z oczekiwaniami analityków. W skali rok do roku wskaźnik ten wzrósł o 2,4 proc. wobec prognozy na poziomie 2,5 proc.

O godz. 16.00 jedno euro wyceniane było na 1,1325 dolara.

Krótkoterminowa prognoza: Kurs EUR/USD po tym jak dotarł w okolice technicznego oporu 1,1370 powinien wyhamować. Do czasu poznania decyzji FED w sprawie stóp radzimy wstrzymać się z transakcjami.

Strategia: Wstrzymaj się z transakcjami

Przygotowali: Jacek Jurczyński, Marek Nienałtowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: złoty nieznacznie osłabł we wtorek