WGI: złoty znowu tracił na wartości

Przemek Barankiewicz
26-03-2002, 17:57

Rynek krajowy

W trakcie pierwszych godzin wtorkowej sesji notowania naszej waluty spadały. Zwiększony popyt na dolary oraz euro spowodowany był m.in. poniedziałkową wypowiedzią członka RPP Dariusza Rosatiego, który w wywiadzie dla agencji informacyjnej Reuters stwierdził, że z powodu słabszych danych o deficycie na rachunku obrotów bieżących nasza waluta w przeciągu trzech miesięcy może tracić na wartości. Kurs dolara do złotego wzrósł nieco powyżej 4,14 proc. Cena euro do złotego zwyżkowała w górne granice obserwowanego ostatnio przedziału wahań, tj. do 3,63. Odchylenie krajowej waluty od parytetu sięgnęło poziomu minus 10,30 proc. Po południu złoty całkowicie odrobił starty z wcześniejszych godzin, a odchylenie od parytetu powróciło w okolice minus 11,00 proc. Zdecydowana większość rynku oczekuje, że RPP na rozpoczętym dziś dwudniowym posiedzeniu nie obniży poziomu stóp, a złoty w dalszym ciągu pozostanie mocny. Kurs dolara do złotego zniżkował do ok. 4,11. Do ok. 3,60 spadła również cena euro. O godz. 16.15 jeden dolar wyceniany był na 4,1110 złotego, a jedno euro na 3,6043 złotego.

Dalszy kształt notowań naszej waluty będzie w głównej mierze uzależniony od decyzji Rady oraz od publikowanych w czwartek przez NBP danych o bilansie płatniczym za luty. Jeśli Rada nie zdecyduje się na obniżkę stóp, a dane o poziomie deficytu na rachunku obrotów bieżących nie zaskoczą negatywnie rynku, to złoty powinien pozostać silny. Kurs dolara do złotego powinien w dalszym ciągu utrzymywać się w przedziale 4,0950 – 4,1500, a euro do złotego - 3,60 – 3,63. Notowania naszej waluty mogą spaść gdyby RPP jednak zdecydowała się na redukcję stóp procentowych, a deficyt C/A okazałby się większy od oczekiwanego (510 milionów – średnia prognoz agencji Reuters).

Kurs USD/PLN poniżej poziomu 4,10 w dalszym ciągu radzimy wykorzystywać do zakupu waluty amerykańskiej.

Rynek jena

Wtorkowa sesja na rynku jena była bardzo ciekawa. Początkowo notowania waluty Nipponu zwyżkowały do 132,60 znajdując wsparcie w relatywnie niewielkiej przecenie cen akcji na tokijskiej giełdzie. Później dolar zdołał odrobić straty. Kurs USD/JPY wzrósł do 133,35 na fali oczekiwań, że publikowane po południu dane z USA o nastrojach konsumentów okażą się być bardzo dobre. Kolejna zmiana sytuacji na rynku nastąpiła po 15.20. Po wypowiedzi członka FED jen silnie się wzmocnił, a kurs USD/JPY znalazł się ponad 100 pkt. niżej, tj. przy poziomie 132,30.

Dolar ponownie aprecjonował po publikacji danych o zaufaniu konsumentów i o godz. 16.15 wyceniany był na 132,70 jena.

Uważamy, że notowania jena powinny w dalszym ciągu zniżkować. Zalecamy zakupy amerykańskiej waluty na spadkach.

Rynek euro

Pierwsze godziny dzisiejszej sesji przyniosły spadek notowań wspólnej waluty. Kurs euro do dolara zniżkował o 45 pkt. z 0,8775 do 0,8730. Publikacja danych o silniejszym niż oczekiwano wzroście w marcu wartości indeksu Ifo (nastrojów panujących wśród niemieckich przedsiębiorców) do 91,8 pkt. z 88,5 pkt. w lutym (wobec 90,3 pkt. oczekiwań) tylko na chwilę wyhamowała przecenę euro. Podane o godz. 14.30 informacje z USA o 1,5 proc., czyli większym niż oczekiwano, wzroście zamówień na dobra trwałego użytku w lutym pozostały bez wpływu kurs.

Sytuacja na rynku uległa zmianie dopiero o godz. 15.20, kiedy to agencje informacyjne przytoczyły wypowiedź szefa nowojorskiego FED-u Williama McDonougha o tym, że dolar jest nieco przeszacowany. Reakcja wspólnej waluty była natychmiastowa. Kurs względem dolara chwilowo powędrował w okolice poziomu 0,8790.

O godz. 16.00 nowojorska grupa badawcza Conference Board podała do wiadomości dane o bardzo silnym wzroście wskaźnika zaufania konsumentów w marcu do 110,2 pkt. z 95 pkt. (po korekcie) w lutym (wobec oczekiwań na poziomie 98,8 pkt.).

O godz. 16.15 jedno euro wyceniane było na 0,8760 dolara.

Naszym zdaniem w najbliższym czasie notowania wspólnej waluty powinny pozostawać dalej w zakresie 0,8740 – 0,8800.

Jacek Jurczyński, Marek Nienałtowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: złoty znowu tracił na wartości