WGI: Złoty zyskał na wartości

Jacek Jurczyński, Krzysztof Rup
21-05-2004, 17:04

W czasie piątkowej sesji złoty kolejny raz w tym tygodniu zyskiwał na wartości. Odchylenie od parytetu, obrazujące względną siłę złotego wobec dolara i euro, spadło w okolice 0,65 proc. Jeszcze w czasie porannych godzin handlu kurs EUR/PLN wzrósł do poziomu 4,7125, głównie na fali wzrostów euro do dolara oraz niepokojących doniesień ze sceny politycznej, gdzie powiało chłodem miedzy Sojuszem Lewicy Demokratycznej a Socjaldemokracją Polską.

Nieprzejednane stanowisko szefa SLD Krzysztofa Janika w sprawie rocznej kadencji rządu Marka Belki wydaje się być nie do zaakceptowania przez polityków SdPl. Być może rząd uratuje tzw. plan Cimoszewicza, czyli powtórne głosowanie jesienią nad wotum dla rządu. Ewentualne porozumienie z PSL wydaje się mało realne.

W kolejnych godzinach sesji złoty ponownie zaczął rosnąć w siłę. Kurs EUR/PLN spadł w okolice 4,6725, a USD/PLN do poziomu 3,8745. Do umocnienia naszej waluty przyczyniły się m.in. dobre dane z rynku pracy (spadek stopy bezrobocia z 20,5 proc. w marcu do 20 proc. w kwietniu) oraz dane o wzroście sprzedaży detalicznej w kwietniu aż o 30,6 proc. w skali rocznej.

Premier Marek Belka powiedział, że wzrost PKB w 2004 roku będzie bliższy 6 niż 5 proc. Z kolei zdaniem wicepremiera Jerzego Hausnera Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych już w czerwcu. Hausner argumentuje swoje zdanie rosnącą dynamiką cen. We czwartek odnotowano wzrost wskaźnika PPI o 7,5 proc.

O godz. 16.00 jeden dolar wyceniany był na 3,8845 złotego, a jedno euro na 4,6720 złotego (odchyl.+ 0,8 proc.).

Krótkoterminowa prognoza

Spodziewamy się dalszego umocnienia naszej waluty. Być może już podczas najbliższej sesji przetestowany zostanie poziom parytetu.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY

W pierwszych godzinach piątkowego handlu kurs USD/JPY zniżkował do poziomu 111,80, najniższego od ponad dwóch tygodni. Do spadku wartości amerykańskiej waluty przyczyniły się zwyżki na tokijskiej giełdzie, gdzie indeks Nikkei zakończył piątkową sesję prawie 2 proc. wzrostem. Minister finansów Sadakazu Tanigaki powiedział, że wysokie ceny ropy naftowej oraz kwestia stóp procentowych będą dyskutowane podczas najbliższego spotkania grupy G7.

O godz. 16.00 jeden dolar wyceniany był na 112,05 jena.

Krótkoterminowa prognoza

Zniżka kursu USD/JPY powinna wyhamować w okolicach poziomu 111,00, gdzie przebiega dwumiesięczna linia trendu wzrostowego i szczyty z pierwszych dni maja. Możliwe jest odreagowanie i wzrost dolara po osiągnięciu tego poziomu.

EUR/USD

Piątek okazał się szczęśliwym dniem dla posiadaczy wspólnej waluty. Opublikowane jeszcze w czwartek dane ekonomiczne z USA przyczyniły się do spadku wartości dolara. Wskaźnik kondycji biznesu w rejonie Filadelfii okazał się zdecydowanie gorszy od prognoz rynkowych. Ekonomiści powszechnie spodziewali się nieznacznego spadku wartości indeksu z 32,5 do 32, podczas gdy odczyt za maj wyniósł zaledwie 23,8. Do osłabienia dolara przyczyniła się również wypowiedź jednego z przedstawicieli Rezerwy Federalnej Bena Bernanke, który powiedział, że zacieśnianie polityki pieniężnej będzie przebiegać stopniowo oraz będzie zależeć od kształtowania się czynników fundamentalnych w gospodarce. Inwestorzy zinterpretowali te słowa jako sygnał, że tempo podnoszenia stóp procentowych będzie znacznie wolniejsze niż tego rynek oczekiwał. Kurs eurodolara zareagował na te informacje umiarkowanym wzrostem, który w godzinach porannych piątkowego handlu przyspieszył i doprowadził euro w rejon tygodniowych szczytów, ale także silnego oporu. Po godzinie 11:00 doszło do szybkiej aprecjacji euro, która nastąpiła po przebiciu wspomnianego oporu. Notowania w krótkim czasie osiągnęły poziom 1,2065. W dalszej części dnia kurs konsolidował się w przedziale 1,2020 -1,2060.

O godz. 16.00 jedno euro wyceniane było na 1,2030 dolara.

Krótkoterminowa prognoza

Kurs eurodolara po przebiciu w piątek istotnych poziomów może kontynuować zwyżkę na początku następnego tygodnia. Pierwszym ważnym oporem mogą być okolice szczytu z początku maja 1,2170-1,2180.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Jurczyński, Krzysztof Rup

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / WGI: Złoty zyskał na wartości