Wiara czyni cuda? Nie tym razem

JAG
opublikowano: 06-06-2012, 00:00

WPADKA MIESIĄCA

Prawie 25 proc. stracili w maju klienci funduszu Investor FIZ.

Wszystko przez przesadną wiarę zarządzających w utrzymanie trendu wzrostowego na rynkach akcji. Investor FIZ, fundusz typu absolutne return, który w teorii powinien zarabiać w każdych warunkach, w maju stracił 24,9 proc. Jego zła passa trwa już od dłuższego czasu. W ciągu kilkunastu miesięcy wycena certyfikatu spadła z 2700 zł do 1120 zł. Zarząd tłumaczy, że słabe wyniki w ubiegłym roku były rezultatem zbyt dużej wiary w utrzymanie wzrostowego cyklu koniunkturalnego, podczas gdy rynki uginały się pod ciężarempogłębiającego się kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Przeważanie długich pozycji na rynkach akcji, a także zbyt duże zaangażowanie w walory małych i średnich spółek, które najmocniej traciły na wartości, odbiło się na wynikach funduszu. W maju zarządzający zdecydowali się na przebudowę portfela. Zamknęli część pozycji, godząc się ze stratami. Ofiarą błędnych decyzji inwestycyjnych są nie tylko klienci funduszu, ale również jego zarządzający, w tym Grzegorz Mielcarek, poprzedni szef Investors TFI. Nowy zespół deklaruje, że zabrał się już za odrabianie strat.

— Od początku roku przebudowywaliśmy portfel. Naszym celem było przede wszystkim doprowadzenie do sytuacji, w której zdecydowaną większość aktywów stanowić będą pozycje bardziej płynne, umożliwiające szybkie dopasowanie portfela do zmieniających się warunków rynkowych. Zakładamy bowiem, że w najbliższym czasie sytuacja na rynku nadal będzie bardzo zmienna. Nowa strategia funduszu polegać będzie na wykorzystywaniu krótkoterminowych trendów i szybkiej reakcji na zmieniające się otoczenie rynkowe, w tym przede wszystkim na wydarzenia polityczne i makroekonomiczne w strefie euro — tłumaczy Zbigniew Wójtowicz, prezes Investors TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wiara czyni cuda? Nie tym razem